Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zakończył się Festiwal EtnoKraków/Rozstaje 2021

„Rozpinamy tęczę: między dawnym a nowym. Między tradycjami, kulturami, gatunkami. Między sobą. Wielobarwna muzyka we wszystkich odcieniach etno, folk, etnojazz, world music, electro, darkfolk, etnorock, tradycyjna muzyka taneczna, pieśni z różnych stron świata – zabrzmią w Krakowie na pięciu plenerowych scenach festiwalu. Wystąpią czołowi artyści polskiej sceny etno i wybitni muzycy międzynarodowej sceny world music, od lat mieszkający i tworzący w Polsce” – tak na tegoroczną edycję EtnoKraków/Rozstaje zapraszał Jan Słowiński, dyrektor festiwalu. 

EtnoKraków Rozstaje 2021
Fot. materiały prasowe

EtnoKraków/Rozstaje to międzynarodowy festiwal poświęcony muzyce etnicznej, tradycyjnej i world music, to jedno z najważniejszych tego typu przedsięwzięć w Polsce i Europie. Festiwal to jednocześnie miejsce spotkań i projekt otwarty na wielokulturowość. To także forum prezentacji muzyki z różnych stron świata, w wykonaniu najlepszych zespołów międzynarodowej sceny world music i jednocześnie – możliwość popularyzacji najciekawszych polskich artystów reprezentujących stylistykę etnojazz, etno i world music – na forum międzynarodowym.

Koncerty i inicjatywy zorganizowane w ramach tegorocznej edycji festiwalu odbywały się w różnych miejscach. Na scenach plenerowych Fortów Kleparz, w dniach 20–21 sierpnia, usłyszeliśmy międzynarodową grupę Buba & Bantamba, praktykującą taneczną muzykę z pogranicza funk, jazz i brzmień współczesnych. Zespół powołany został do życia przez Bubę Badije Kuyateha, pochodzącego z Gambii kompozytora, pieśniarza, wirtuoza kory.

Koncerty w Fortach to również propozycje sceny etnojazzowej. Wraz z czołowymi muzykami sceny muzyki improwizowanej wystąpili: inspirująca się muzyką Jemenu Rasm Almashan oraz Joanna Słowińska – interpretująca motywy polskiej i słowiańskiej muzyki tradycyjnej. W Fortach wystąpiło też międzynarodowe trio Nasmeh, współtworzone przez Aleksandrę Zawłocką, syryjskiego muzyka i kompozytora Wassima Ibrahima i meksykańskiego perkusjonalistę Tomasa Celisa Sancheza. Akustyczny koncert zagrał inspirujący się historią i kulturą dawnych Słowian Percival, darkfolkowy Daj Ognia – finalista Nowej Tradycji 2021 oraz taneczna Zawierucha – tegoroczny laureat Grand Prix prestiżowego konkursu. Koncerty plenerowe poprowadzili: Krzysztof Trebunia-Tutka i Piotr Krasnowolski.

W sobotę, przy Fortach odbyła się Noc Pieśni, którą wypełnili między innymi dźwięki tria Nasmeh, grupy Dola, pieśni Ani Brody, Sofii Herian i Traditune.

Scena w parku im. Henryka Jordana to m.in. przygotowany z myślą o najmłodszych program „EtnoKraków dla dzieci". 22 sierpnia Ania Broda zaprosiła dzieci na interaktywny koncert „Meloliryka – zakwita muzyka”, warsztaty pieśni śląskich poprowadziła Kasia Dudziak, a Żywa Pracownia wraz z najmłodszymi z „grających” elementów rowerowych zbudowała wielką muzyczną machinę. Spotkania w parku Jordana zamknął koncert Śląskie Powstaje i zespół Krzikopa, laureat Nowej Tradycji 2019.

Również 22 sierpnia na dziedzińcu Radia Kraków (koncerty transmitowane na żywo) zagrała grupa T/Aboret – finaliści konkursu, promujący najnowszy, niezwykle udany krążek Cyjanotypia.

Z kolei w Centrum Kongresowym ICE Kraków, 1 października, odbędzie się koncert EtnoKraków/Rozstaje – epilog: „Symfonia czterech stron świata" z muzyką Stanisława Słowińskiego, w wykonaniu InfraArt Orchestra pod dyrekcją kompozytora, z udziałem znamienitych solistów. Koncert dopełni program tegorocznej edycji.

Szczegółowe informacje oraz program można znaleźć na stronie festiwalu: www.etnokrakow.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-08-20
Data aktualizacji: 2021-08-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź