Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wsparcie dla opiekunów osób niesamodzielnych

Opieka wytchnieniowa, usługa menadżera opieki, wypożyczalnia sprzętu medycznego, indywidualne szkolenia opiekuńcze, poradnictwo oraz usługa Dziennej Placówki Opieki i Aktywizacji – to bezpłatna oferta Miejskiego Centrum Opieki przeznaczona dla opiekunów osób niesamodzielnych.

Fot. materiały prasowe

Usługi te realizowane są w ramach programu unijnego „Centrum wsparcia opiekunów nieformalnych i opieki nad osobami niesamodzielnymi”. Projekt zakłada, że będą mogły z niego korzystać nie tylko osoby mieszkające w Krakowie, ale także w Wieliczce.

Jedną z usług Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych Krakowie jest opieka wytchnieniowa. To profesjonalna opieka nad osobą niesamodzielną w ramach czasowego, całodobowego pobytu na oddziale. Usługa jest realizowana przez zespół opiekunów i pielęgniarek, ale także fizjoterapeutę. Pobyt uwzględnia pełne wyżywienie, jak również niezbędny sprzęt medyczny, pielęgnacyjny, rehabilitacyjny oraz możliwość korzystania z zaplecza do prowadzenia terapii zajęciowej, w tym swobodny dostęp do ogrodu sensorycznego.

Usługa menadżera opieki polega na wizytach personelu medycznego, które odbywają się w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej. W ramach wizyt opiekun otrzymuje merytoryczne wsparcie od lekarza, pielęgniarki, psychologa, fizjoterapeuty, pracownika socjalnego lub profesjonalnego opiekuna. Taka pomoc ułatwia opiekunowi nieformalnemu skuteczniejsze sprawowanie opieki w domu. Czas trwania tej usługi doradztwa ustalany jest indywidualnie, według potrzeb i stanu zdrowia osoby niesamodzielnej.

Dzienna Placówka Opieki i Aktywizacji jest skierowana do osób z ograniczoną samodzielnością. Placówka specjalizuje się w opiece, aktywizacji oraz integracji osób starszych po udarach mózgu, z dysfunkcjami ruchowymi, chorobą Alzheimera oraz innymi zaburzeniami neuropoznawczymi. W ofercie jest także fizjoterapia, nowoczesna terapia zajęciowa, wsparcie psychologa, pielęgniarki oraz opiekuna. Ośrodek pracuje przez pięć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) przez osiem godzin dziennie.

W ramach projektu opiekunowie mogą także wypożyczyć sprzęt medyczny, który niezbędny jest w opiece nad osobą niesamodzielną. W ofercie są m.in. łóżka medyczne, materace przeciwodleżynowe, chodziki, balkoniki, wózki inwalidzkie, koncentratory tlenu, rotory rehabilitacyjne, pionizatory statyczne czy podnośniki.

Projekt przewiduje także praktyczne szkolenia, prowadzone przez doświadczony personel Miejskiego Centrum Opieki, w tym pielęgniarkę i fizjoterapeutę, które można odbyć w miejscu świadczenia opieki nad osobą niesamodzielną.

Wymienione usługi realizowane są w ramach kolejnej edycji projektu „Centrum wsparcia opiekunów nieformalnych i opieki nad osobami niesamodzielnymi”, który rozpoczął się w tym roku i potrwa do 2023. Jest on realizowany dzięki pozyskaniu środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Całkowita wartość projektu to 5 175 598,74 zł.

Szczegółowe informacje o usługach Miejskiego Centrum Opieki znajdują się na stronie internetowej wsparciedlaopiekuna.pl. W sprawie oferty można także kontaktować się telefonicznie: 12 44 67 530 lub mailowo: centrumwsparcia@mco.krakow.pl.

Szacuje się, że nawet co piąty Małopolanin (blisko 700 tys. osób!) opiekuje się osobą starszą. Opieka nad potrzebującym członkiem rodziny wymaga niezwykłej troski, uwagi i cierpliwości. Bez względu na to, jak bliska jest nam osoba, którą wspieramy – to trudna rola i nikt nie jest przygotowany do jej podjęcia. 

pokaż metkę
Autor: EMILIA KRÓL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-08-20
Data aktualizacji: 2021-10-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź