Teatr KTO zainaugurował działalność w nowej siedzibie
Sceny przybliżające historię teatru, taniec, performance, improwizacje, inscenizacje akrobatyczne – widowiskiem złożonym z etiud przygotowanych przez najwybitniejszych twórców teatralnych z całej Europy Teatr KTO zainaugurował działalność w nowej siedzibie przy ul. Zamoyskiego 50, w dawnym budynku legendarnego kina Wrzos.
– Cieszę się, że Teatr KTO, który od 2005 roku jest teatrem miejskim, będzie miał swoją siedzibę i to w tak szczególnym miejscu. Pięknie odnowiony budynek dawnego kina Wrzos wymownie koresponduje z artystyczną działalnością Teatru KTO, zwłaszcza że w działania teatralne może zostać też włączone tutejsze otoczenie. Jestem szczęśliwy, mogąc przekazać teatrowi, który od ponad czterech dekad wprowadza sztukę na ulice Krakowa i wielu innych miast Polski, Europy i świata, klucz do bram naszego miasta. To klucz wyjątkowy – otwiera symbolicznie nie tylko miasto, ale także nowy, wspaniały dom Teatru KTO – mówił podczas inauguracji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Nowa siedziba Teatru KTO to przestrzeń wielofunkcyjna, zintegrowana z zielenią parku Bednarskiego, ulicą Zamoyskiego i Krzemionkami. Projekt artysty Aleksandra Janickiego i architekta Mariusza Twardowskiego łączy tradycję ze współczesnymi trendami.
– Po 44 latach wędrowania od polskich ulic i placów po renomowane sale teatralne na całym świecie, otrzymaliśmy budynek w sercu krakowskiego Podgórza, spadek po dawnym kinie Wrzos. Kraków wzbogacił się o nową scenę, a Teatr KTO ma nareszcie swój dom – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO, który zaprasza do odwiedzania teatru pod nowym adresem. Już wkrótce pojawi się repertuar spektakli i inicjatyw, w których będzie można wziąć udział przy ul. Zamoyskiego 50.
Siedziba spójna z działalnością Teatru KTO
Nowa siedziba Teatru KTO to kombinacja nowoczesnej przestrzeni i pionierskich rozwiązań technologicznych przy jednoczesnym zachowaniu historycznych elementów. Jednym z kluczowych założeń projektu było odrestaurowanie fasady budynku i przywrócenie jej wyglądu zgodnego pierwotną formą z XIX wieku, jaką miał powstały tu wówczas przytułek zgromadzenia św. Wincentego á Paulo.
Bazą obiektu jest czarny prostopadłościan sali teatralnej. Wnętrze sali jest minimalistyczne, monochromatyczne, czarne, co daje doskonałe tło dla kreacji teatralnych, koncertów i performance’ów. Nad konstrukcją rozpościera się otwierany dach z funkcją zdalnego sterowania, dzięki czemu możliwe jest otwarcie sali. Wpuszczenie „żywiołów” do wnętrza to symboliczne nawiązanie do specyfiki KTO – teatru działającego w otwartej przestrzeni. Cały budynek został podzielony według funkcji, jakie pełnią kolejne pomieszczenia. Poza główną sceną, salą prób, garderobami i biurami, zagospodarowano przestrzeń otwartą dla wszystkich.
Projekt architektoniczny budynku łączy się płynnie z zielenią parkową na tyłach obiektu, gdzie powstał ogród sensoryczny oraz altana – letnia scena z amfiteatrem dla 180-osobowej widowni. Od strony parku Bednarskiego kompleks został dopełniony tarasem widokowym.
Na nową siedzibę Teatru KTO – odbudowę zniszczonego budynku i zrewitalizowanie ogrodu – miasto przeznaczyło ponad 29,5 mln zł. Rewitalizacja dawnego obiektu kinoteatru Wrzos na potrzeby teatru została także dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa małopolskiego kwotą blisko 6,4 mln zł.
44 lata działalności artystycznej
Teatr KTO powstał w 1977 roku, a swoją działalność zainaugurował spektaklem „Ogród rozkoszy”. Pierwsze, zamknięte pokazy obejrzało kilkaset widzów, a ponad rok później spektakl zobaczyło niecałe trzy tysiące osób. Według statystyk Teatru przez ponad cztery dekady działalności ponad 80 realizacji (scenicznych i plenerowych) obejrzało w Polsce i na świecie ponad dwa miliony widzów. Teatr gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na pięciu kontynentach.
Teatr KTO współtworzył wielkie widowiska plenerowe odnoszące się do najważniejszych wydarzeń w historii Europy („De la Revolution”, Lille 1989 – z okazji obchodów 200-lecie Rewolucji Francuskiej; „Uchodźcy”, Lipsk 2009 – z okazji 20-lecia zburzenia Muru Berlińskiego) oraz Polski („Vivat Academia”, Kraków 2000 – z okazji 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej; „Kronika Polska”, Kraków 2004 – z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej; „Zapis”, Gdańsk 2005 i „Kronika”, Nowa Huta 2005 – z okazji 25-lecia powstania Solidarności). Do najważniejszych międzynarodowych koprodukcji ostatnich lat należy zaliczyć wspólny projekt z Norweską Narodową Operą w Oslo: spektakl „OPERACJA – OPERA”, zrealizowany w 2011 roku. W 2012 roku na przyciągającym rekordową publiczność Edinburgh Festival Fringe Teatr KTO 25-krotnie zaprezentował spektakl „Ślepcy”. Przez ponad czterdzieści lat z teatrem współpracowało wielu wybitnych twórców.
Więcej informacji można znaleźć tutaj. Zobacz wizualizację siedziby Teatru KTO.