Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Soc Dok – przegląd filmów dokumentalnych o wybitnych przykładach architektury socmodernistycznej

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza w cztery listopadowe soboty na „Soc Dok” – festiwal filmów z epoki komunizmu, w których architektura nie jest tłem, ale główną bohaterką. Wśród zaproszonych gości m.in. Robert Konieczny, Maciej Franta i Marcin Zasada. Wstęp bezpłatny.

Fot. materiały prasowe

Kultowe, ikoniczne, ponadczasowe – tymi słowami zaczynamy opisywać budynki czasu socmodernizmu. Jakie idee przyświecały ich twórcom? Z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć w czasach „centralnego planowania”? Prezentowane filmy zabiorą w podróż po najlepszych i najbardziej oryginalnych realizacjach krajów za żelazną kurtyną. Trzy bloki tematyczne, spotkania z twórcami filmów oraz dyskusje o architekturze - to wszystko zobaczymy przez cztery soboty listopada. Po wybranych pokazach odbędą się pokazy z twórcami. Na wydarzenia nie obowiązują wcześniejsze zapisy, wstęp wolny.

Program festiwalu

23 listopada – „Ikony” – seria dokumentalna o architektkach i architektach ze Słowacji – Ferdinand Milučký, Štefan Svetko, Dušan Kuzma Viera Mecková, Vladimír Dedeček, 2020:

  • godz. 16.00–18.45 – projekcja filmów
  • godz. 18.45–20.00 - spotkanie z twórcami: Adam Gajdoš, prof. Henrieta Moravčíková; prowadzenie: dr Michał Wiśniewski

30 listopada – „Niemczyk — ostatni buntownik architektury”, 2020:

  • godz. 16.00 – spotkanie z twórcami i dyskusja z udziałem Anny Syski, dr. Michała Wiśniewskiego, Marcina Zasady. Prowadzenie: Bartosz Paturej
  • godz. 17.30 – pokaz filmu.

Przegląd filmów odbywa się w ramach programu towarzyszącego wystawie „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny”.

Więcej informacji na temat wydarzeń znajduje się na stronie internetowej Międzynarodowego Centrum Kultury

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-11-06
Data aktualizacji: 2024-11-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź