Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Końcówka lata na PLAY KRAKÓW

Wiemy, które produkcje filmowe pozwolą Wam bezboleśnie wrócić po wakacjach do codziennych obowiązków. Wszystkie znajdziecie na PLAY KRAKÓW. Są wśród nich m.in.: filmy, spotkania i koncerty w ramach Mastercard OFF CAMERA, Bomby Megabitowej – festiwalu przyszłości, festiwalu Opera Rara, a także dokumenty „Wawel. Królestwo odkryte”, „Przez dziurkę od klucza” i „Wawel nieoczywisty”.

Fot. materiały prasowe / KBF

PLAY KRAKÓW gwarantuje ciekawe doświadczenia. Wrzesień rozpoczniemy się wraz z 14. Mastercard OFF CAMERA. Na platformie będzie można zobaczyć m.in. film „Kobieta idzie na wojnę” – przebojową komedię, która zelektryzowała publiczność festiwalu filmowego w Cannes i zdobyła aż dziesięć statuetek Edda, zwanych „islandzkimi Oscarami”.

Inna propozycja, „Nasze dzieci”, to film o trzynastoletniej Lykke, która jest córką prominentnego polityka Partii Pracy. Podczas szkolnej przerwy dziewczyna poważnie rani swojego kolegę z klasy Jamiego, który z kolei jest synem znanego prawicowego działacza. Chłopak umiera w szpitalu, a tłumaczeniom Lykke, że był to wypadek, nikt nie daje wiary.

Do 13 września na PLAY KRAKÓW dostępne będą też inne festiwalowe produkcje: „We Are Here Now”, „Light from the Chocolate Factory”, „Nadzieja”, „Co ludzie powiedzą”, „Disco”, „Malarka i złodziej”, „Honey Cigar”, „Szesnaście mgnień wiosny”, „Arystokraci”, „Początek”, „Ostatni i pierwsi ludzie”, „Biały, biały dzień” i „W cieniu drzewa”.

Kraków świętuje 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Kulminacja obchodów Roku Lema przebiegnie pod znakiem dwóch wydarzeń: Bomby Megabitowej – festiwalu przyszłości i Kongresu Futurologicznego.

Na PLAY KRAKÓW zobaczymy transmisję z premiery książki „Filozoficzny Lem”, a także transmisję z drugiej premiery zaplanowanej na festiwalu – książki „Lem w PRL-u” napisanej przez Wojciecha Orlińskiego. Użytkownicy platformy będą mogli posłuchać spotkania „Lem we wspomnieniach” prowadzonego przez Wojciecha Zemka, a także spotkania „Rozmowy o Lemie i o przyszłości” prowadzonego przez Piotra Kraskę, z gościnnym udziałem ks. Adama Bonieckiego.

12 września na PLAY KRAKÓW zobaczymy transmisję z Kongresu Futurologicznego, a dokładnie ze spotkania z Mirosławem Hermaszewskim – pierwszym i jedynym polskim kosmonautą. Na zakończenie na platformie obejrzymy spektakl przygotowany przez organizatorów wspólnie z warszawskim Klubem Komediowym, w którym amerykańska komedia flirtuje z polską kulturą, a Bill Murray spotyka się z Jeremim Przyborą.

Wirtualna odsłona festiwalu Opera Rara pojawi się na PLAY KRAKÓW za sprawą „Złotego Smoka” Pétera Eötvösa w reżyserii Karoliny Sofulak, która zwraca naszą uwagę na czynnik ludzki nie tyle ponad podziałami, co w zasadzie pod nimi – gdzieś obok wszelkich podziałów płciowych, narodowych czy klasowych. Fakt, że wszyscy jesteśmy ludźmi, stał się stwierdzeniem tak wyświechtanym, że przez wielokrotne powtarzanie zdaje się tracić sens, rozmywać. Tu wchodzi Eötvös ze swoim musicalem/kabaretem/psychodramą i przypomina nam, że człowieczeństwo to dziś, skądinąd, towar deficytowy, a należy się wszystkim i od każdego.

Wrzesień na PLAY KRAKÓW to również nowe odcinki serialu „Wawel. Królestwo odkryte”. Wśród kolejnych odsłon cyklu pojawi się opowieść o „Wawelu zaginionym”. W propozycjach znalazł się też odcinek „Kobiety u władzy”, czyli opowieść o tych, które przez lata pomijano, a które wywarły ogromny wpływ na kształtowanie polskiego dziedzictwa oraz stały u boku monarchów. Ostatni odcinek z serii „Wawel. Królestwo odkryte” będzie wyjątkowy, melancholijny i od serca – odsłoni przed Wami fragmenty zamkowej codzienności.

Zapraszamy również na nowe odcinki cyklu opowieści muzealnych „Przez dziurkę od klucza”. W krótkich filmikach pokazuje, co dzieje się w muzeum.

21 września na PLAY KRAKÓW pojawi się „Wawel nieoczywisty” – dokument o przygotowywaniu wyjątkowej wystawy sztuki współczesnej w korytarzu budynku administracyjnego Zamku Królewskiego na Wawelu. Od 23 września na platformie będzie można zobaczyć film „Wawel. Prosta rzecz”, w którym dyrektor Andrzej Betlej odkrywa przed widzami historię wyjątkowych mebli projektu Mariana Sigmunda znajdujących się obecnie w sali konferencyjnej.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej playkrakow.com.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-02
Data aktualizacji: 2021-09-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź