Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Premierowe spektakle w Teatrze Ludowym

„Głos ludzki / Piaf”, „Andżej Śniegu. Monodram łobuzerski wzniosły”, „Bezmatek”, „Wstyd”, „Prezydentki”, a także spektakl nawiązujący do „1984” Orwella, komiksowa realizacja „Iliady” Homera oraz teatralna interpretacja klasyki literatury – to propozycje Teatru Ludowego na nowy sezon teatralny.

Teatr Ludowy zaprasza na sezon 2021/2022
Fot. Klaudyna Schubert

Teatr Ludowy przedstawił plany repertuarowe na sezon 2021/2022. Pierwszą premierą, na którą Ludowy zaprasza już 26 września jest „Głos ludzki / Piaf” (reżyseria: Maciej Namysło). To teatralny monodram Jeana Cocteau będący studium kobiecej wrażliwości i samotności, w którym wybrzmiewają dojmujące piosenki Edith Piaf w wykonaniu Małgorzaty Krzysicy, w brawurowych aranżacjach Abla Korzeniowskiego.

Na przełom września i października planowane są przedpremierowe pokazy spektaklu „Andżej Śniegu. Monodram łobuzerski wzniosły” (reżyseria: Tadeusz Łomnicki). Ta autobiograficzna impresja – monodram autorstwa i w wykonaniu Andrzeja Franczyka jest szczerą i pozbawioną masek opowieścią, spowiedzią niepozbawioną też humoru. Autor i aktor zaprasza widza do niezwykle intymnej i osobistej rozmowy.

W październiku odbędzie się premiera spektaklu „Bezmatek” (reżyseria: Marcin Liber) inspirowanego książką nagrodzonej paszportem „Polityki” Miry Marcinów. Spektakl opowiada o doświadczeniu śmierci bliskiej osoby, ale też o tym, jak z czasem zmienia się rozumienie dawnych zależności. Matka w tej relacji w niczym nie przypomina stereotypowego ideału, traktuje córkę bardziej jako partnerkę niż dziecko, ale w tym niepoprawnym układzie rodzi się niezwykle silna więź. Te nieoczywiste role matki i córki brawurowo grają Katarzyna Tlałka i Maja Pankiewicz. Spektakl został wyprodukowany w ramach Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie.

W grudniu będziemy mieli okazję zobaczyć „Wstyd” Marka Modzelewskiego (reżyseria: Małgorzata Bogajewska). To rozpisana na cztery postaci – dwóch teściów i dwie teściowe – komedia o tym, co mają począć rodzice, gdy ich planujący ożenek syn nagle ucieka sprzed ołtarza. Skrywane pod sztucznymi uśmiechami urazy i pretensje biorą górę nad konwenansami, a do głosu dochodzą pięści i obelgi. W komediowej formie udaje się stworzyć intymny portret miłosny naszego społeczeństwa, w którym poczucie wstydu bierze górę nad otwartością na miłość we wszystkich jej wymiarach.

Na luty planowana jest premiera spektaklu, dla którego punktem wyjścia jest słynna powieść George’a Orwella „Rok 1984” (reżyseria: Katarzyna Minkowska). Widzowie wraz z przestąpieniem progu Teatru Ludowego znajdą się w Ministerstwie Miłości i wraz z aktorami staną się aktywnymi uczestnikami dystopii, która dzięki wsparciu nowych technologii pozwoli im wniknąć w fabułę i wpływać na jej przebieg. Spektakl powstaje w ramach międzynarodowego projektu PLAYON!, którego celem jest implementacja mechanizmów gier wideo do narracji teatralnej.

 

W repertuarowych planach Teatru Ludowego jest także realizacja „Prezydentek” Wernera Schwaba (reżyseria: Radosław Stępień). W tym spektaklu relacja widz – aktor zostanie skrócona do minimum. Zobaczymy spotkanie w kuchni jednej z głównych bohaterek, podczas którego kobiety będą snuły fantazje o swojej przyszłości. Rozmowy pełne frywolności i dosadności sprawią, że bohaterki z minuty na minutę coraz śmielej otworzą się przed sobą i publicznością.

Teatr zaprosi także na opowiedzianą językiem i poprzez stylistykę komiksu „Iliadę” Homera (reżyseria: Jakub Roszkowski). W tej wizji klasycznej historii zobaczymy męski świat pełen testosteronu i walki, a przy tym zmęczenia dziewięcioletnią wojną i zagubienia w jej przyczynach i celach. Kobiety są tu jednocześnie inicjatorkami, ofiarami i bawiącymi się mężczyznami boginiami, a we wszystko wtrącają się bogowie bawiący się ludźmi.

Tatr Ludowy planuje także teatralną interpretację klasyki literatury powszechnej, wywodzącej się z teatralnego kanonu obecnego na scenach europejskich i polskich teatrów – spektakl wyreżyseruje Małgorzata Bogajewska.

Dodatkowe informacje oraz repertuar można znaleźć na stronie Teatru Ludowego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-21
Data aktualizacji: 2021-09-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź