Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Urologia bez tabu. Festiwal KultURO

Bezpłatne badania, konsultacje telefoniczne, konkursy, lekcje prozdrowotne i koncert – zakończyła się 7. edycja Festiwalu KultURO! Wydarzenie, łączące urologię z muzyką, odbyło się w dniach 27 września–2 października.

Fot. materiały prasowe

Hasło tegorocznej edycji festiwalu to „Dla taty”, gdyż część wydarzenia i akcji była skierowana do dzieci. To najmłodsi byli tym razem głównymi ambasadorami profilaktyki urologicznej.

Za ideą festiwalu stoi jeden z najwybitniejszych urologów w Polsce, prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, lider zespołu EndoPower.

 

Konsultacje i bezpłatne badania dla pacjentów

Statystyki i prognozy przedstawiają się następująco: liczba zachorowań na raka pęcherza moczowego czy gruczołu krokowego będzie rosła. Ludzie żyją coraz dłużej, a zapadalność na te choroby wzrasta z wiekiem.

W 2008 r. odnotowano prawie 900 tys. nowych przypadków zachorowań na raka prostaty na świecie i prawie 260 tys. zgonów. Eksperci w pismach medycznych podają, że do 2030 r. liczby te mogą wzrosnąć do 1,7 mln przypadków nowych zachorowań i prawie pół miliona przypadków śmiertelnych. Nowotwór prostaty jest aktualnie drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn.

– Badanie prostaty nie jest przyjemne zarówno dla lekarza jak i pacjenta, natomiast jest konieczne u każdego mężczyzny po 50. roku życia i bezwzględnie konieczne u mężczyzny po 40 roku życia, u którego w rodzinie było stwierdzone występowanie raka gruczołu krokowego. Zdecydowaną liczbę chorych można uratować, jeśli zgłoszą się do nas w odpowiednim czasie – apeluje prof. Piotr Chłosta.

Dlatego najważniejszym punktem festiwalowych wydarzeń był Dzień Otwarty w gabinetach urologicznych Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz konsultacje telefoniczne ze specjalistami.

– Dzięki takim inicjatywom zmienia się sposób myślenia o urologii, przełamuje się kwestię wstydu. Być może dzięki temu syn weźmie tatę za rękę i powie: „Tato, chciałbym, żebyś był zdrowy”, co spowoduje, że ktoś zechce się zbadać. I nawet jeśli nie ma czasu, żeby chodzić do specjalisty, czy ma trudności z umówieniem się na wizytę, to podczas festiwalu może skorzystać Dnia Otwartego w Szpitalu Uniwersyteckim, a także z infolinii – zaprasza Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dzieci i młodzież ambasadorami festiwalu konkurs i lekcje

W tym roku organizatorzy KultURO wykorzystali także niespożytą energię i silne wpływy dzieci. To do nich kierują m.in. lekcje prozdrowotne i konkurs plastyczny, to z nimi chcą rozmawiać o chorobach, profilaktyce oraz o tym, w jaki sposób podejmować te trudne tematy z rodzicami.

Spotkania edukacyjne w krakowskich szkołach średnich zostaną przeprowadzone przez wybitnych krakowskich specjalistów urologii, którzy wytłumaczą, na czym polega problem zachorowań urologicznych i na jakie symptomy szczególnie warto zwrócić uwagę. Zainteresowani wydarzeniem nauczyciele, dyrektorzy szkół średnich, a także sami uczniowie mogą zapisywać się na lekcje prozdrowotne wysyłając wiadomość e-mail na adres: kulturo@urodzenizdrowi.pl do 10 października.

Urolodzy chcą zaangażować w profilaktykę także najmłodszych mieszkańców Krakowa, organizując dla nich konkurs plastyczny pod tytułem „Zdrowy tata”. Mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych z klas 1–3 z Krakowa i powiatu krakowskiego. Pracę należy przesłać listownie na adres: ul. Garbarska 13/3, 31–131 Kraków, z dopiskiem „Konkurs plastyczny”, do 15 października 2021 r. (decyduje data stempla pocztowego). Na zwycięzców czekają cenne nagrody. Szczegóły i zasady konkursu na stronie internetowej kulturo.eu.

Muzyka na cześć profilaktyki

Stali uczestnicy KultURO wiedzą, że festiwal to także solidna dawka muzycznej energii. Tradycyjnie festiwal zwieńczył wyjątkowy koncert rockowy z zespołem EndoPower na czele, w skład którego wchodzą trzej profesorowie urologii: Piotr Chłosta, Marcin Słojewski i Tomasz Szydełko. Łączy ich nie tylko zawodowa pasja, ale też muzyka.

– Tematy urologiczne są trudne, próbujemy je od wielu lat odczarować, stąd kiedyś powstał pomysł na koncert. Każda okazja jest dobra, aby zachęcać do badań profilaktycznych – mówi prof. Piotr Chłosta.

Udział w imprezie wzięli także Janusz Grzywacz, zespół Skaldowie oraz Marek Piekarczyk. Koncert odbył się 2 października w klubie muzycznym Forty Kleparz. Wstęp bezpłatny.

 

Festiwal KultURO był częścią międzynarodowej kampanii Tydzień Urologii promującej profilaktykę urologiczną. Podobnie, jak w latach ubiegłych patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, a organizację wydarzenia wspiera Miasto Kraków.

Patronat Merytoryczny nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskie Towarzystwo Urologiczne oraz Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii w Polsce.

Partnerami wspierającymi są: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA, Wodociągi Miasta Krakowa SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.

kultURO

 

bs_210927_4745.jpg
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
bs_210927_4750.jpg
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
bs_210927_4756.jpg
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
bs_210927_4768.jpg
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
bs_210927_4774.jpg
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
bs_210927_4781.jpg
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
bs_210927_4784.jpg
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
bs_210927_4789.jpg
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
bs_210927_4816.jpg
Bogusław Świerzowski / kraków.pl
bs_210927_4745.jpg
bs_210927_4750.jpg
bs_210927_4756.jpg
bs_210927_4768.jpg
bs_210927_4774.jpg
bs_210927_4781.jpg
bs_210927_4784.jpg
bs_210927_4789.jpg
bs_210927_4816.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-27
Data aktualizacji: 2021-10-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź