Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jubileuszowa konferencja stowarzyszenia „Klika”

Dziś, 30 września odbędzie się konferencja poświęcona priorytetom w integracji osób z niepełnosprawnościami, organizowana z okazji jubileuszu Stowarzyszenia „Klika”.

Fot. materiały prasowe

Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych I Ich Przyjaciół „Klika”, które powstało w 1971 roku przy duszpasterstwie oo. Dominikanów w Krakowie, w tym roku obchodzi 50-lecie działalności. Stowarzyszenie zajmuje się pomocą osobom z niepełnosprawnościami w pracach domowych, dojeździe do szkoły, na uczelnie, do kościoła, na imprezy kulturalne. „Klika” organizuje turnusy rehabilitacyjne i integracyjne, zajęcia na basenie, wycieczki, imprezy okolicznościowe, a także wyjścia do kina, teatru, na koncerty. Stowarzyszanie prowadzi też Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej „Klika” oraz Warsztat Terapii Zajęciowej.

– Zasadniczą ideą tych przedsięwzięć jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami w odnalezieniu się na rynku pracy poprzez dokształcanie i doskonalenie zawodowe. Wszystko po to, aby dać osobom niepełnosprawnym poczucie akceptacji, pomóc w nawiązywaniu przyjaźni oraz w pełniejszym uczestnictwie w życiu społecznym – podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia.

Jubileuszowe obchody „Kliki” zainauguruje konferencja, która odbędzie się dziś, 30 września w Centrum Kultury im. św. Jadwigi w Krakowie przy ul. Władysława Łokietka 60 zatytułowana: „1971-2021 KLIKA – PRZYGODA NA CAŁE ŻYCIE – Konferencja: Aktualne priorytety państwa polskiego w integracji osób z niepełnosprawnościami.” Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany film „Tobiasz” wyprodukowany przez Teatr Exit działający przy Stowarzyszeniu „Klika”.

Pokaz filmu będzie wstępem do dyskusji na temat deinstytucjonalizacji opieki i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz przedstawienia aktualnych priorytetów w polityce państwa w kontekście integracji osób z niepełnosprawnościami. Dyskusję poprowadzi Tomasz Samołyk. Głównymi prelegentami będą Paweł Wdówik (Sekretarz Stanu, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej) oraz Krzysztof Michałkiewicz (Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Konferencję honorowym patronatem objęła Agata Kornhauser-Duda.

Dodatkowo w Centrum Kultury im. św. Jadwigi będzie można zobaczyć wystawę fotogramów pokazujących dokonania osób z niepełnosprawnościami wspieranych przez Stowarzyszenie „Klika”.

Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają wszystkie osoby zainteresowane problematyką osób z niepełnosprawnościami. Początek o godz. 18.30. Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod linkiem.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-28
Data aktualizacji: 2021-09-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź