Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Noc poezji w weekend 8–10 października

Przed nami 11. edycja Nocy Poezji, w tym roku organizowana pod hasłem: siła poezji! Kraków we współpracy z 32 organizacjami i instytucjami działającymi w sektorze kultury, zaprasza do udziału w ponad pięćdziesięciu wydarzeniach, które odbędą się w różnych miejscach i przestrzeniach: w centrum, na Kazimierzu, w Podgórzu, w Nowej Hucie i na obrzeżach miasta.

Fot. materiały prasowe

– Wybór tegorocznego motywu przewodniego „Siła poezji” jest naturalną konsekwencją naszych doświadczeń związanych z pandemicznymi obostrzeniami. Jaką rolę odegrała w tym czasie poezja? Czy i jak pomogła przetrwać najtrudniejszy okres? Jaka jest jej rola w życiu każdego z nas – w perspektywie indywidualnej i wspólnotowej? Podczas 11. Nocy Poezji będziemy rozmawiać o tym, czym jest poezja, jakie są jej funkcje i moc w obliczu izolacji i samotności postrzeganej w różnych wymiarach i kontekstach. W Krakowie, Mieście Literatury UNESCO, będą to konteksty bardzo szerokie, a szczególne miejsce w poetyckich spotkaniach zajmie twórczość Adama Zagajewskiego, którego będziemy wspominać i żegnać – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

To już jedenasta edycja przedsięwzięcia, które ma ważne miejsce w kalendarzu literackich inicjatyw organizowanych w mieście. Co roku przyciąga coraz większe grono osób zainteresowanych poezją. Krakowskie Noce Poezji to spotkania z wielkimi, ważnymi utworami i ich twórcami, niejednokrotnie odkrywanymi na nowo, ale także z poetami mniej znanymi czy dopiero rozpoczynającymi swoją karierę na tej drodze. Noce Poezji są też wyjątkową okazją do czytania poezji, dyskusji o niej, a także doświadczania jej w niecodziennych, odkrywczych kontekstach i przestrzeniach.

– W programie 11. edycji Nocy Poezji znalazły się zarówno spotkania autorskie, spotkania poetyckie – w tym dedykowane poetom, będącym patronami roku 2021: Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, Krzysztofowi Baczyńskiemu, Tadeuszowi Różewiczowi, jak też wiele spacerów literackich, gry miejskie, wreszcie dyskusje wokół roli, siły i znaczenia poezji, ale także wokół problemów z przekładem poezji – zapowiada Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Tegoroczna Noc Poezji to także czas pożegnania z Adamem Zagajewskim, który odszedł od nas w tym roku. Spotkanie poświęcone poecie „Adamowi Zagajewskiemu. In memoriam” odbyło się  9 października w kościele św. Katarzyny.

Poezja to stan umysłu – pod tym hasłem szereg wydarzeń proponuje Biblioteka Kraków, m.in. spotkanie z poezją laureatów 8. edycji Konkursu na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej. Patronce konkursu i laureatom poświęcono dwa spotkania, które 9 października odbyły się w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” (ul. Szczepańska 1). W tym samym miejscu można było także spotkać wielu współczesnych krakowskich poetów. Więcej informacji tutaj.

W tym roku wiele instytucji i organizacji uczestniczy w Nocy Poezji po raz pierwszy, w tym: Kolegium Europy Wschodniej, Spółdzielnia Ogniwo, Fundacja Faktor Kultura, Queerowe Centrum Kultury czy Księgarnia Massolit. Kolegium Europy Wschodniej, obok wieczoru z poezją greckiego poety Kawafisa, zaproponowało spotkanie z białoruską poetką Wałżyną Mort (Białoruś: Poezja i terror). Oba spotkania odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kultury, Rynek Główny 25, były też dostępne on-line. „Siła przyciągania” to myśl przewodnia wydarzeń realizowanych przez Spółdzielnię Ogniwo. O „Nowych wierszach sławnych poetów” Grzegorza Uzdańskiego w ramach projektu „NOWA siła poezji” Fundacji Faktor Kultura można było porozmawiać z autorem podczas spotkania zorganizowanego w Cafe NOWA Księgarnia (9 października, 19.00, Os. Zgody 7). W ramach programu „Siła Słabych // PERFO – OPEN MIC” (klubokawiarnia PAON, ul. Konfederacka 4), przygotowanego przez Queerowe Centrum Kultury, można było publicznie zaprezentować swoją twórczość.

Organizatorzy Nocy Poezji pamiętali także o uczestnikach o szczególnych potrzebach. Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta tradycyjnie już zaprosił na IV Nowohucką Noc Poezji Migowej (w Klubie Jędruś), tym razem poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi. Z kolei w klubie osiedlowym K2O (osiedle Wizjonerów), podczas warsztatów poetycko-plastycznych dla dorosłych i starszej młodzieży, można było namalować wiersz Różewicza. W efekcie podczas warsztatu powstało wspólne dzieło złożone z indywidualnych prac uczestników. Klub K2O przygotował także ciekawą ofertę dla rodzin. Tradycyjnie Teatr Barakah zaprosił na Chochlę Literacką, a Teatr Mumerus w podwoje Muzeum Archeologicznego w poszukiwaniu „Skarbów ciemności”.

Podczas wydarzeń, które 10 października pokażą poetycką odsłonę naszego miasta, przekonajmy się, jaka jest siła poezji. Szczegółowy program tegorocznej Nocy Poezji można znaleźć tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-01
Data aktualizacji: 2021-10-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź