Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Festiwal Unsound

Tegoroczna edycja festiwalu Unsound potrwa od 13 do 17 października i odbędzie się pod hasłem „Głęboka autentyczność”. W programie koncerty, dyskusje, prezentacje, rozmowy z artystkami i artystami oraz warsztaty. Część wydarzeń będzie miała charakter hybrydowy. 

Unsound Festival 2021
Fot. materiały prasowe

Festiwal Unsound specjalizuje się we współczesnej muzyce. Prezentuje niszowych artystów, eksperymenty z dźwiękiem i nieoczywiste podejścia do brzmień. Gośćmi festiwalu są osoby wymykające się gatunkowym klasyfikacjom.

Unsound ma renomę wpływowego wydarzenia, które wyprzedza trendy. Festiwal jest platformą wymiany artystycznych pomysłów dla muzyków, artystów wizualnych, kuratorów, dziennikarzy, właścicieli wytwórni płytowych oraz agentów ze wszystkich kontynentów.

Podczas tegorocznej edycji odbędzie się między innymi koncert „Weavings” – weźmie w nim udział sam pomysłodawca wydarzenia, czyli Nicolás Jaar, który będzie odpowiedzialny także za zmiksowanie całej kompozycji. Towarzyszyć mu będą artystki i artyści z całego świata.

Do programu muzycznego dołączają: We Will Fail – warszawska artystka pojawi się z nowym live setem, pełnym techno, ambientu i industrialu; Speaker Music (Deforrest Brown Jr.) – znany z eksperymentalnego brzmienia pełnego połamanych rytmów; Evita Manji – wokalistka i producentka z Aten, polski twórca muzyki elektro-akustycznej Qba Janicki oraz Giant Claw.

Sety DJ-skie zagrają: Uniiqu3 (królowa gatunku o nazwie Jersey club), Shannen SP (uznana DJ-ka, która niedawno dała się poznać również jako wydawczyni ciekawej kompilacji „Ampiano Now”), warszawski producent Phatrax oraz ikony polskiego techno Dtekk oraz Olivia. Posłuchamy także krakowskiej DJ-ki o pseudonimie Virtual Geisha oraz Hermenei – DJ-ki oraz twórczyni platformy muzycznej o nazwie Progrefonik. Z setem wystąpi także warszawski artysta Lensk. Ten ostatni pojawi się ponownie u boku K Allado-McDowell – efektem ich współpracy będzie medytacja i sesja pisarska z udziałem sztucznej inteligencji.

Impreza otwierająca festiwal odbędzie się w klubie 89. Z live setem zapowiadającym nowy album pojawi się AYA. Tego wieczoru na scenie zobaczymy LCY (brytyjską producentkę znaną z mrocznych, perkusyjnych brzmień), Charlie i Sempreya (krakowska scena muzyki tanecznej) oraz pochodzącego z Warszawy queerowego artystę Avtomata. Wydarzenie nie jest objęte karnetem i wymaga dodatkowego biletu, który można zakupić tutaj.

Organizatorzy festiwalu zapraszają także na spotkanie z duetem Eternal Engine. Podczas festiwalu zaprezentują spekulatywny projekt z gatunku science-fiction „Chakram Polarizer”. Do Krakowa przyjedzie także: Matthew Ingram (autor książki poświęconej przemysłowi wellness), John Doran (który opowie o brytyjskim mieście Salford i jego psychotycznej energii oraz o tym, że muzyka potrafi przewidywać przyszłość) oraz K Allado-McDowell (zajmuje się tworzeniem muzyki i pisaniem, jest autorem książki „Pharmako AI”, która powstała przy współudziale sztucznej inteligencji). W programie również rozmowa z udziałem filozofki Aleksandry Przegnalińskiej oraz Arka Flinka z krakowskiej firmy Lekta AI. A w krakowskiej galerii Nerdka będzie można zapoznać się z „Cybercafé” – instalacją opowiadającą o mechanizmach tworzenia wirtualnych tożsamości oraz o relacji pomiędzy tym, co sztuczne i autentyczne.

Kolejny punkt programu to seria wydarzeń zatytułowanych „Ekologia troski”. Ich tematem będzie zdrowie psychiczne w dobie pandemii. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie temu, jak pojawienie się koronawirusa wpłynęło na życie marginalizowanych społeczności, które już wcześniej – ze względów politycznych – borykały się z wieloma problemami. Weźmie w nim udział Julia Kata, psycholożka oraz członkini fundacji Trans-fuzja, zajmującej się prawami osób transpłciowych. Tematem rozmów będzie też wpływ pandemii na funkcjonowanie miast o turystycznym charakterze. Przewodniczkami po tym temacie będą berlińska architektka i badaczka Ana Filipović oraz polska aktywistka miejska, działaczka polityczna oraz socjolożka Joanna Erbel.

Część artystów i artystek występujących na tegorocznym Unsoundzie pojawi się również w programie dziennym festiwalu, ramach spotkań i dyskusji. Organizatorzy zapraszają również do udziału w Larpie pt. „PSY-SOMA-TEK” autorstwa Susan Ploetz, czyli aktywności na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść.

Dodatkowo redaktorki platformy muzycznej „Resident Advisor”: Whitney Wei oraz Chloe Lula poprowadzą warsztaty dziennikarskie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.

Szczegółowe informacje o festiwalu oraz program można znaleźć na stronie: unsound.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-11
Data aktualizacji: 2021-10-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź