Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Końcówka roku na PLAY KRAKÓW

Grudniowy kalendarz filmowy na PLAY KRAKÓW to materiały, które trzeba zobaczyć jeszcze w tym roku. Wśród nowości znajdziesz m.in. „Wokół Szopki – spacerem po Krakowie”, koncert Jakuba Józefa Orlińskiego z Capellą Cracoviensis, projekt „Partnerstwo dla muzyki 2.0” w świątecznym wydaniu. A skoro zbliżają się święta, to muszą być także kolędy! Przed nami kolędowanie na Wzgórzach Krzesławickich, kolędowanie dla hospicjum, „Kolędowe serce świata”.

Fot. materiały prasowe

W grudniu na PLAY KRAKÓW powróci Krakowski Festiwal Górski, który już po raz dziewiętnasty gromadzi rzesze entuzjastów górskich historii. Tegoroczna edycja będzie realizowana w formule hybrydowej – tradycyjne wydarzenia z udziałem publiczności wzbogaci formuła online. W programie nie zabraknie Międzynarodowego i Polskiego Konkursu Filmowego, w których znalazło się ponad 50 propozycji (w tym kilkadziesiąt premier!). Dodatkowo w ramach karnetu online będzie można zobaczyć wybrane prelekcje, spotkania i rozmowy literackie oraz warsztaty związane z różnymi aktywnościami i bezpiecznym poruszaniem się po górach.

Prawdziwą gratką będzie Gala Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w trzech odsłonach, niezwykły koncert „The Best of John Barry” poświęcony legendarnemu kompozytorowi złotej ery Hollywood oraz muzyka z Agi Bagi”, polskiego serialu animowanego promującego ekologiczne postawy wśród najmłodszych, od lat obecnego w stacjach telewizyjnych i platformach przeznaczonych dla dzieci – od TVP ABC czy Polsat JimJam po Strefę Bajek i Netflix.

W tym miesiącu na PLAY KRAKÓW pojawi się też 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Największym wydarzeniem odsłony online będzie „Austerlitz” w reż. Krystiana Lupy. Z polskich propozycji na pewno warto zobaczyć monumentalne przedstawienie „Fanny i Aleksander” wg Ingmara Bergmana w reż. Łukasza Kosa z Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy oraz „Powrót do Reims” zrealizowany w koprodukcji Teatru Łaźnia Nowa z Nowym Teatrem w Warszawie. Oprócz spektakli internetowych odbiorcom zostaną udostępnione również rozmowy z twórcami prowadzone przez kuratora nurtu online Tomasza Domagałę. Wśród jego gości znajdą się m.in. Krystian Lupa, Agata Duda-Gracz, Katarzyna Herman, Artur Święs, Martyna Ochab.

 

Jeden z najważniejszych festiwali muzyki eksperymentalnej na świecie, czyli UNSOUND, zagości w grudniu na platformie. Hasło tegorocznej edycji „dәәp authentic”, która odbyła się w październiku, wyraża próbę skupienia się na tym, co wspólnotowe i fizyczne. Karnety, podobnie jak w ubiegłych latach, wyprzedały się błyskawicznie – to była kwestia kilku minut. Dlatego teraz warto przejrzeć katalog festiwalowych materiałów dostępnych tylko na PLAY KRAKÓW. Wśród nich m.in. wspólny występ Bastardy oraz pochodzącego z Rosji zespołu Jrpjej, który został premierowo pokazany w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie, a także występ brytyjskiego producenta Sama Shackletona w towarzystwie sopranistek Barbary Kingi Majewskiej i Aleksandry Klimczak oraz Wacław Zimpel i jego najnowsze dzieło „The Spirit Still Remains”, które powstało we współpracy z Shackletonem.

W grudniu na PLAY KRAKÓW pojawi się też Jazz Juniors, wielkie święto miłośników tego gatunku, podczas którego na festiwalowych scenach goszczą wspaniali artyści z różnych stron świata. W 2021 roku wydarzenie otworzył premierowy koncert przygotowany przez dyrektora artystycznego festiwalu, wybitnego polskiego saksofonistę Adama Pierończyka. Artyście towarzyszyli amerykański gitarzysta i wokalista Jean-Paul Bourelly oraz marokański muzyk i wokalista Majid Bekkas. Koncert otwarcia festiwalu uświetnił również występ kwartetu Root 70 prowadzonego przez jednego z najwybitniejszych puzonistów jazzowych na świecie, pochodzącego z Niemiec Nilsa Wograma. Oba koncerty będą dostępne do obejrzenia już w pierwszej połowie grudnia.

Pod koniec miesiąca świąteczny klimat zagości na PLAY KRAKÓW dzięki projektowi „Wokół Szopki – spacerem po Krakowie”. W ramach akcji na platformie pojawi się materiał ze spaceru szlakiem szopek dla dzieci i dorosłych oraz reportaż o tych cudach małej architektury.

Stęsknieni widzowie Krakowskiego Festiwalu Filmowego zobaczą... i usłyszą najciekawsze muzyczne filmy dokumentalne, które podbiły serca publiczności w ostatnich latach! W ramach cyklu "Dźwięki muzyki zimą" zanurzymy się w utworach efemerycznej Aurory z Norwegii, przyjrzymy się bliżej męskiemu chórowi, w którym chodzi o znacznie więcej niż tylko śpiew, poznamy założycieli jedynego na świecie bandu ocalałych z Holokaustu, odpłyniemy w świat niepowtarzalnych nut laureata Oscara - Ryuichiego Sakamoto, by na deser wejść w świat sztuki niepowtarzalnego Mikołaja Trzaski.

Na PLAY KRAKÓW pojawią się też wybrane materiały z VI edycji Open Eyes Economy Summit – Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości, którego tematem przewodnim było hasło odnoszące się do relacji międzypokoleniowych „Generacje: mają swoje racje”. Podczas tegorocznego szczytu skupiono się m.in. na tematach związanych z demokracją i demografią, ulokalnianiem i naturalizacją gospodarowania czy wielopokoleniową i wielokulturową różnorodnością w organizacjach.

Najchętniej oglądane w listopadzie

Materiały, które w poprzednim miesiącu cieszyły się na platformie największą popularnością:

Uroczysty koncert w 88. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie pod dyrekcją Macieja Tworka.

UNSOUND 2021 dəəp authentic – Bastarda & Jrpjej. Film z występu Bastardy oraz pochodzącego z rosyjskiego miasta Nalczyk zespołu Jrpjej, premierowo wykonanego w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.

Spektakl „Lilka z Kossaków”, który pojawił się na platformie z okazji 130. rocznicy urodzin Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Koncert „Psychosymfoniko”, część trasy z okazji 35-lecia zespołu Püdelsi.

UNSOUND 2021 dəəp authentic – COMMUNITY OF GRIEVING. Wspólnotowe słuchowisko Zosi Hołubowskiej i Julii Giertz. Artystki przygotowały doświadczenie w realu łączące w sobie głos, muzykę, choreografię i elementy scenograficzne.

Jeśli jeszcze ich nie oglądaliście, są wciąż dostępne na PLAY KRAKÓW. Wybór naszych użytkowników to najlepsza rekomendacja!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-12-02
Data aktualizacji: 2021-12-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź