Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Perspektywa: granica – debata o kryzysie humanitarnym w Teatrze KTO

Wydarzenia na wschodniej granicy Polski stanowią tło do pytania natury moralnej, pytania o przyszłość wspólnoty opartej na wartościach ‒ dziś, 10 stycznia, o godz. 19.00 w siedzibie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego odbędzie się debata o kryzysie humanitarnym na granicy.

Fot. materiały prasowe

– Od wiosny 2021 roku na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys humanitarny zwany wojną hybrydową wymierzoną w Polskę̨ i Unię Europejską. „Użycie” migrantów, szerzenie dezinformacji i propaganda mająca na celu destabilizację sytuacji w tej części Europy, to działanie na taką skalę bez precedensu. Moderowanie kryzysu humanitarnego przez reżim Łukaszenki jest aktem cynicznej gry wymierzonej w fundament ideowy wspólnej Europy wyrażonej w Karcie Praw Podstawowych – twierdzą organizatorzy debaty.

Organizatorzy przedsięwzięcia chcą się zastanowić, czy reakcja państwa polskiego, w tym „strategia informacyjna” spełniają swoją rolę. Czy jest adekwatna do zagrożenia? Czy przynosi zamierzony efekt? To także pytanie o stanowisko Unii Europejskiej i kreowanie strategii na najbliższe lata w skali globalnej: Jak ma być kreowana polityka migracyjna Polski i Europy w obliczu nieuniknionych kolejnych grup uchodźców.

‒ Dramatyczne wydarzenia dnia codziennego na wschodniej granicy Polski, nie tracąc z pola widzenia innych zapalnych miejsc na mapie świata, stanowią tło do pytania natury moralnej, pytania o przyszłość wspólnoty opartej na wartościach. Pragniemy na ten temat porozmawiać, słuchając rożnych stanowisk, w tym wsłuchując się w doświadczenia migrantów – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

W debacie, którą poprowadzą Karol Wilczyński i Mateusz Janicki, wezmą udział: prof. Bogdan de Barbaro, Ziyad Raoof, Safia Rabati, Marcin Mamoń, ks. Mieczysław Puzewicz, Marta Górczyńska, Wiktoria Kozioł.

Zasadnicze wątki debaty:

  • sytuacja na granicy polsko-białoruskiej – kontekst Białorusi, Rosji oraz skąd pochodzą migranci i jaka jest ich motywacja
  • polityka Polski i Unii Europejskiej wobec migracji
  • sztuka w kontekście dramatu
  • granica w perspektywie globalnej
  • prezentacja prac artystów związanych z tematem granicy oraz migracji i Inicjatywy Rodzin na Granicy.

Organizacja:

Dodatkowe informacje o debacie oraz zaproszonych rozmówcach na stronie Teatru KTO. Wstęp wolny.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-01-05
Data aktualizacji: 2022-01-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź