Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zobacz recital Reinholda Friedla na PLAY KRAKÓW

Od 13 stycznia na platformie PLAY KRAKÓW można obejrzeć koncert „Execution of Intelligence”. Recital fortepianowy w wykonaniu Reinholda Friedla był pierwszym z trzech wydarzeń pofestiwalowego cyklu „Sacrum Profanum: Post Scriptum”, który odbył się jesienią 2021 r. Koncert niemieckiego pianisty jest dostępny na krakowskiej platformie VOD bezpłatnie.

 Recital Reinholda Friedla na PLAY KRAKÓW
Fot. materiały prasowe / KBF

Prapremierowe wykonanie utworu Zbigniewa Karkowskiego, a także utwory Franza Liszta, Györgya Ligetiego oraz Terre Thaemlitz wypełniły pierwszy koncert cyklu

„Sacrum Profanum: Post Scriptum”. Recital Reinholda Friedla, dobrze znanego publiczności Sacrum Profanum niemieckiego pianisty, odbył się 20 października 2021 r. w niecodziennej przestrzeni Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku Muzeum Narodowego w Krakowie.

Reinhold Friedl występował już na festiwalu Sacrum Profanum zarówno w ramach programów solowych (fortepian preparowany), jak i koncertów z zespołem zeitkratzer, które doczekały się także osobnych wydawnictw. Podczas niedawnego spotkania artysta wykonał prawdopodobnie ostatni utwór instrumentalny Zbigniewa Karkowskiego, który nie doczekał się jeszcze premiery.

„Execution of Intelligence”, utwór napisany specjalnie z myślą o Friedlu na fortepian amplifikowany, wybrzmiał w towarzystwie trzech kompozycji zbudowanych jedynie z trzech dźwięków: „Unstern! Sinistre, disastro” Franza Liszta, „Musica ricercata II. Mesto, rigido e cerimoniale” Györgya Ligetiego oraz światowego prawykonania „Ten-Thirty” (version for Reinhold Friedl) Terre Thaemlitz.

– 20 października Reinhold Friedl wykonał prapremierowo głośną (dosłownie), wyczerpującą i gęstą kompozycję „Execution of Intelligence” napisaną dla niego w 2002 roku przez Zbigniewa Karkowskiego. Niemal 20 lat czekała na odpowiedni moment i miejsce: w czasie ostatniego finałowego koncertu Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, my w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku Muzeum Narodowego w Krakowie znów profanowaliśmy… przestrzeń sztuki, fortepian i tradycję. Na szczęście po koncercie nie tylko krew została na klawiszach, ale i znakomita rejestracja, którą teraz Wam udostępniamy. Za Karkowskim: „Nie wierzę w myśl i intelekt […]. Interesuje mnie tworzenie muzyki, której odbiór nie wymaga wiedzy kulturowej”. Do wysłuchania tego utworu, w zaskakująco spójnym towarzystwie muzyki Liszta, Ligetiego i Thaemlitz, nie potrzeba nic ponad chęci. Jeśli nie przemówi do Waszych umysłów, to z pewnością poruszy emocje – podkreśla Krzysztof Pietraszewski, kurator festiwalu Sacrum Profanum.

Oprócz „Execution of Intelligence” na platformie PLAY KRAKÓW dostępne są także trzy koncerty 19. edycji festiwalu: „Trzy kolory” z utworami Ryoko Akamy, Jima O’Rourke’a czy Oliviera Messiaena, „Akordy ezoteryczne”, czyli solowy występ Martyny Zakrzewskiej w prywatnym mieszkaniu skupiony na twórczości fortepianowej Barbary Buczek oraz „Arditti Quartet 47 ½ Anniversary” – jubileuszowy koncert kwartetu z utworami największych twórczyń i twórców muzyki współczesnej: Neuwirth, Saunders, Paredes, Ligetiego, Xenakisa i Lachenmanna.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-01-13
Data aktualizacji: 2022-01-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź