Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków jeszcze bardziej przyjazny młodym! Trwa badanie ankietowe

Do 14 marca przedłużono badanie ankietowe wśród dzieci i młodzieży, realizowane w ramach starań Krakowa o przyznawany przez UNICEF tytuł „Miasta Przyjaznego Dzieciom”. Ankietę młodzi krakowianie mogą wypełnić za pomocą linku otrzymanego od dyrektora swojej szkoły.

Fot. materiały prasowe

‒ Celem realizowanego na zlecenie miasta badania jest poznanie opinii dzieci i młodzieży na temat warunków i jakości życia w Krakowie oraz propozycji zmian i działań, które warto podjąć, aby miasto stało się jeszcze bardziej przyjazne dla młodych mieszkańców – tłumaczy Marzena Paszkot, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny.

Badanie skierowane jest do osób w wieku 10–18 lat, które mieszkają i uczą się w Krakowie. Potrwa do 14 marca. Link do anonimowej ankiety przesyła dyrektor szkoły, do której uczęszcza dziecko.

Dodatkowo, uczestnicy ankiety mogą wziąć udział w konkursie na hasło oraz #hasztag dla kampanii informacyjnej dotyczącej praw dziecka. Na zwycięzców i wyróżnionych czekają atrakcyjne nagrody: I miejsce – laptop, II miejsce – hulajnoga elektryczna, III miejsce – smartfon, a wyróżnienia to pięć zestawów słuchawek bezprzewodowych oraz pięć powerbanków.

Realizowane badanie jest elementem starań Krakowa o przyznanie tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom”. Jest to międzynarodowa inicjatywa UNICEF zapoczątkowana w 1996 roku. Zgodnie z jej założeniami tytuły „Miasta Przyjaznego Dzieciom” mogą otrzymać te miejsca, które starają się zagwarantować najmłodszym obywatelom optymalne warunki życia i rozwoju oraz pomagają młodym ludziom stawać się pełnoprawnymi obywatelami, aktywnie uczestniczącymi w życiu społecznym. Program realizowany jest w 45 krajach i ponad 4000 miastach na całym świecie, m.in. w Paryżu, Londynie, Madrycie, Quebecu czy Rio de Janeiro.

Przede wszystkim dobro dzieci

Podstawową zasadą programu „Miasto Przyjazne Dzieciom” jest kierowanie się dobrem dzieci, respektowanie ich praw określonych w Konwencji Praw Dziecka, szczególnie na poziomie lokalnym. Program zakłada długofalową realizację działań na rzecz dzieci, służących poprawie jakości ich życia i wieloaspektowemu rozwojowi, zarówno pod względem zdrowotnym, edukacyjnym, jak i społecznym. Więcej na ten temat można przeczytać na stronach internetowych unicef.pl.

Kraków jako miasto, w którym realizowanych jest szereg różnorodnych działań skierowanych do dzieci i młodzieży, chce dołączyć do grona „Miast Przyjaznych Dzieciom”. Nasze miasto rozpoczęło starania o ten tytuł, działa zespół zadaniowy złożony z przedstawicieli różnych wydziałów jednostek, instytucji oraz organizacji, którego pracę koordynuje pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny. Zadaniem zespołu jest m.in. przygotowanie diagnozy sytuacji dzieci w Krakowie oraz planu działań przewidzianych w ramach wdrażania programu „Miasto Przyjazne Dzieciom”.

Krakowski program, który zostanie opracowany między innymi na podstawie realizowanego badania, będzie zakładał współpracę dzieci, samorządu oraz partnerów: organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców oraz mediów. Będzie realizowany w perspektywie wieloletniej i wpłynie na zwiększenie udziału dzieci i młodzieży w życiu naszego miasta.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-02-04
Data aktualizacji: 2022-03-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź