Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nie pisz do szuflady! Weź udział w Konkursie na Książkowy Debiut Poetycki!

Masz gotowy poetycki tomik, ale nie wiesz, jak postarać się o publikację? Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia w ramach dziewiątej edycji konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki. Nagrodą w konkursie jest wydanie wybranego przez jury tomu poetyckiego, spotkanie autorskie oraz promocja książki podczas tegorocznej Nocy Poezji. Na zgłoszenia czekamy tylko do dziś, 30 kwietnia.

Fot. pixabay.com

‒ Do udziału w konkursie zapraszamy poetów, którzy marzą o debiucie książkowym. To już dziewiąta edycja inicjatywy, której patronką jest wybitna polska poetka Anna Świrszczyńska. Ideą konkursu jest promocja debiutów poetyckich poprzez wsparcie autorów u progu kariery zawodowej. Wiemy, że debiutujący poeci potrzebują takiego wsparcia, dlatego od blisko dekady organizujemy konkurs i promujemy twórczość autorów, którzy dopiero rozpoczynają pokazywanie światu swoich wierszy ‒ mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Ideą konkursu zainicjowanego w 2014 roku przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa jest promocja debiutów poetyckich, poprzez wsparcie autorów u progu ich kariery zawodowej. Od roku 2021 organizatorem Konkursu jest Biblioteka Kraków.

Patronka wyprzedzająca swój czas

Patronką konkursu, począwszy od drugiej edycji zorganizowanej w 2015 r., jest Anna Świrszczyńska (1909-1984) – wybitna polska poetka, autorka m.in. słynnego tomu „Jestem baba" (1972), której przypisuje się dokonanie swoistej rewolucji w polskiej poezji, zarówno pod względem języka, jak i treści. Czesław Miłosz uważał, że poetka pod wieloma względami „wyprzedziła swój czas”. Jako córka malarza Świrszczyńska swobodnie poruszała się „wśród znaków całego kulturalnego dziedzictwa”. O sprawach codziennego życia, pisała tak „jak żadna poetka polska się nie odważyła”. Już jej wczesne wiersze były „stylizowane, intertekstowe, jak się dziś mówi, naśladują, udają parodiują, igrają, czyli stosują sposoby, które stały się modne dopiero przy końcu stulecia”.

Zgłoszenia konkursowe

W Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2022 mogą wziąć udział autorzy, którzy nie wydali wcześniej samodzielnej książki poetyckiej. Warunkiem udziału jest nadesłanie zestawu wierszy niepublikowanych w formie książkowej, stanowiących artystyczną całość i opatrzonych tytułem oraz hasłem/godłem (czyli indywidualnym oznaczeniem ‒ pseudonimem stworzonym na potrzeby konkursu). Zgłoszenia można przesłać tylko do dziś 30 kwietnia. Dodatkowe informacje o konkursie oraz regulamin można znaleźć tutaj.

Tematyka prac jest dowolna, a liczba i układ wierszy zależą wyłącznie od koncepcji autora. Powołane przez organizatora jury konkursowe przyzna jedną nagrodę, może też dodatkowo wyróżnić wybrane prace. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 czerwca.

Dotychczasowi laureaci i wyróżnieni

Konkurs im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki wpisał się już na dobre w mapę inicjatyw poetyckich, realizowanych przez Kraków. Przyciąga twórców poezji z całej Polski, a także tych, którzy tworzą poza granicami kraju.

W pierwszej edycji konkursu nie wyłoniono laureata, ale przyznano trzy wyróżnienia, które otrzymały trzy autorki: Anna Kaik za zbiór „Lekkie brzemię”, Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska za „i tu, i tu” oraz Dorota Nowak za tom „na dwa” – dodatkowe informacje tutaj. Pierwszym laureatem konkursu, w jego drugiej edycji, został Patryk Czarkowski, autor zbioru „Precyzja roślin” (2015). Laureatem 3. edycji konkursu został Michał Banaszak, którego tomik, „Piosenka o rozpadzie” (2016) został wybrany spośród 72 zbiorów, zgłoszonych do 3. edycji konkursu. W edycji zorganizowanej w 2016 r. wyróżniono także trzy poetki: Ewelinę Kuśkę z Jastrzębia-Zdroju za tomik „Po drugiej stronie zdjęcia”, Kamilę Łyłkę-Kosińską z Elbląga za „tylkopatrzenie. samoczekanie co dalej.” oraz Annę Mazelę z Krakowa za tom „Głęboko, nisko”.

W 2017 r., do 4. edycji konkursu, zgłoszono 102 zestawy wierszy z różnych stron Polski, Europy a nawet świata. Laureatką konkursu została Beata Bronakowska-Sanak i zbiór wierszy „Proś o kolor”. W 2018 r., w 5. edycji, przyznano trzy wyróżnienia, które otrzymali: Ewelina Kuśka za tom „Danuta goni tęczę”, Klaudia Chudowolska za tom „Kobieta, której piersi noszę” oraz Bartłomiej Zdunek za „Lato w parku”.

Laureatką 6. edycji konkursu w 2019 r. została Ida Sieciechowicz, autorka tomu „Soundtrack do nagłośnionych wnętrz”, wyróżniono też dwa zestawy wierszy: Wojciecha Kobusa „oddychanie karmienie głaskanie” oraz Justyny Tomskiej „Wersja czysta – wiersze”. W edycji zorganizowanej w 2020 roku nie wyłoniono laureata, przyznano trzy wyróżnienia, które otrzymali: Marcin Radwan za tom „Materie i figury”, Natalia Kubicius za „Umowę śmieciową” oraz Krystyna Czarnecka za „Clewline”. A w ostatniej, ósmej edycji, jury postanowiło przyznawać główną nagrodę Agnieszce August-Zarębskiej za tom „Po jej wewnętrznej stronie”, a także wyróżnić tom „Za winklem” Marty Fihel.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-02-17
Data aktualizacji: 2022-04-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź