Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa została podpisana przez Prezydenta RP. Określa ona takie kwestie, jak zasady legalizacji pobytu oraz pakiet świadczeń i ulg dla obywateli Ukrainy.
Prezydent Andrzej Duda podpisał 12 marca ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Nowe rozwiązania wejdą w życie, co do zasady, z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Będą jednak obowiązywać z mocą wsteczną od 24 lutego, czyli od dnia wyznaczającego początek wojny rosyjsko-ukraińskiej. O najważniejszych założeniach ustawy, można przeczytać na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dokładne zasady, na podstawie których podmioty, w tym fizyczne, będą mogły uzyskać świadczenia opisane zostały tutaj.
Dodatkowo informujemy, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie przyjmuje zgłoszenia od podmiotów, w tym od osób fizycznych, które wyrażają gotowość zakwaterowania w swoich lokalach obywateli Ukrainy przybyłych na terytorium Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywatelom Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgłoszeń należy dokonywać uzupełniając odpowiednią tabelę (dla osób fizycznych bądź innych podmiotów) zgodnie ze wzorem załączonym poniżej i przesyłając ją na adres e-mail: zakwaterowanieua@mops.krakow.pl
Podmioty, w tym osoby fizyczne, zapewniające zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy będą mogły ubiegać się o świadczenie pieniężne na zasadach określonych w art. 13 ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Więcej informacji można przeczytać w komunikatach:
- Wspieramy uchodźców – sprawdź formy i zakres pomocy
- Gdzie i jak zgłosić wolne miejsce zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy