Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Projekt teatralny „Obraz/y uczuć” na deskach Ludowego

Czy poza różnymi systemami religijnymi współczesny świat oferuje jakikolwiek sposób zapełnienia egzystencjalnej pustki, odczuwanej przez jednostki? Dlaczego to wygląda tak, jak wygląda? Jakie argumenty mają niewysłuchane strony sporu? Z pewnością potrzeba nam platformy dialogu, która umożliwiłaby nowe spojrzenie. Taką próbą jest spektakl „Obraz/y uczuć” w reżyserii Krzysztofa Popiołka, który zobaczymy dziś, 1 kwietnia. Towarzyszyć mu będzie spotkanie z Dominiką Kozłowską, redaktor naczelną miesięcznika „Znak”.

Obraz/y uczuć, Teatr Ludowy
Fot. Klaudyna Schubert/Teatr Ludowy

Kiedy słyszy się pytanie: czy chciałby Pan/chciałaby Pani porozmawiać o Jezusie? – reakcją jest zażenowanie. Ale może „rozmawiać o Jezusie” to rozmawiać o tym, gdzie znaleźliśmy się z naszym humanizmem w XXI wieku, obojętnie czy określamy siebie jako wierzący, postwierzący, niewierzący czy ateiści. I wreszcie chyba najważniejsze: gdzie  jest nasze chrześcijaństwo, kiedy na naszej granicy umierają ludzie? Największą zniewagą, jaką możemy popełnić w stosunku do wiary, to wyobrażać sobie, że kiedykolwiek mogłaby potrzebować pomocy państwa. Że kiedykolwiek może być coś takiego jak zbrodnia przeciwko religii. Im bardziej religia potrzebuje policji, tym bardziej ujawnia swoją słabość, swoją fałszywość.

Na projekt „Obraz/y uczuć” składają się pokaz teatralny oraz  spotkania ze współczesnymi autorytetami myśli i idei, obserwatorami zjawisk społecznych formułującymi diagnozy teraźniejszości, osobami, które wspierają nas w trudnej sztuce uchwycenia i znalezienia sensu w codzienności.
Spotkania prowadzi Piotr Sikora – redaktor Tygodnika Powszechnego, wykładowca filozofii w Akademii Ignatianum w Krakowie.

Tematy wiary, religijności i duchowości dotyczą nas wszystkich nawet wówczas, kiedy całkowicie odrzucamy ten rodzaj doświadczenia. Każdy z nas na jakimś etapie życia opowiada się po którejś stronie, jako wierzący, wątpiący, poszukujący, odrzucający nauki i koncepcje dotyczące świata pozaziemskiego. Te wybory nigdy nie są łatwe i trudno tu o czarno-białe podziały. Dlatego serdecznie zapraszamy na spotkania ze znakomitymi gośćmi, którzy dzięki swojej wiedzy, ale też długoletnim poszukiwaniom, będą towarzyszyć nam i wspierać w znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące tej z gruntu nieuchwytnej sfery życia.

Również dziś, 1 kwietnia, przed spektaklem, czyli o godz. 19.00 spotkamy się z Dominiką Kozłowską, z którą porozmawiamy o takich tematach, jak bunt w Kościele, głos kobiet w dzisiejszym świecie, rozgrzeszenie przyjemności. Spotkanie i spektakl zobaczymy na Scenie Pod Ratuszem. Szczegóły na stronie Teatru Ludowego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-03-30
Data aktualizacji: 2022-04-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź