Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Wisła. Re-kreacja” w Muzeum Krakowa

Od zarania dziejów ludzkość korzystała z dobrodziejstwa rzek. Rzeki pełniły funkcje gospodarcze, służyły higienie, w przypadku powodzi stanowiły zagrożenie, ale były także miejscem rekreacji. Ten ostatni aspekt  jest obecnie dominujący, dlatego stał się tematem pierwszej wystawy o Wiśle w Muzeum Krakowa. Wystawie, którą do końca października można oglądać w pałacu Krzysztofory, towarzyszy bogaty program edukacyjny – w programie m.in. wykłady, warsztaty, spacery, inicjatywy plenerowe.

Wisła re-kreacja wystawa Muzeum Krakowa
Fot. materiały prasowe

Wisła kojarzy się dziś mieszkańcom Krakowa głównie z miejscem spędzania wolnego czasu. Z tego względu właśnie stała się przedmiotem kulturalnego wydarzenia. Organizatorzy chcą zaprezentować korzenie poszczególnych sposobów rekreacji nad rzeką – ich ciągłość i zmianę. Wątki, takie jak wykorzystanie Wisły w celach transportowych, gospodarczych, zagrożenie powodziowe, stanowią jego kontekst oraz tło historyczne.

Tytułowa „re-kreacja” oznacza nie tylko relaks i wypoczynek. Forma zapisu sugeruje, że obecnie temat sposobu wykorzystania rzeki, jest nieustannie przedmiotem dyskusji. W ostatnich latach zauważyć można docenienie roli rzek w przestrzeni miejskiej. Powstają liczne projekty rewitalizacji, zmierzające do odtworzenia pozytywnych relacji miast z rzekami. Ich celem jest przekształcenie terenów nadrzecznych, nadanie im nowych funkcji, głównie reprezentacyjnych i rekreacyjnych. Rzeka w mieście powinna być jego wizytówką. Także krakowska Wisła i jej najbliższa okolica są przekształcane, niejako kreowane na nowo, poprzez działania instytucji miejskich, podmiotów komercyjnych, aktywistów, wreszcie poprzez codzienną aktywność jej użytkowników.

Na wystawie prezentowane są różne punkty widzenia, prowadzone są rozmowy, w których oddano głos rozmaitym środowiskom. Pokazane zostaną sylwetki osób zasłużonych, dla których Wisła stała się swoistym sposobem na życie. Jako „Rzecznicy Wisły” pojawiają się w poszczególnych salach.

Dla najmłodszych odwiedzających oraz dla osób z niepełnosprawnościami zostały przygotowane specjalnie dostosowane miejsca. 

Projekt ma charakter partycypacyjny – do współpracy zaproszono wiele osób i instytucji, które są partnerami wystawy, a w licznych przypadkach współautorami jej fragmentów.

Program edukacyjny towarzyszący wystawie „Wisła. Re-kreacja”

Wydarzenia towarzyszące wystawie będą odbywać się na wielu płaszczyznach – na samej wystawie, na wodzie i nad wodą. Szczegóły dotyczące wydarzeń towarzyszących tutaj.

Wystawę można oglądać do 30 października w pałacu Krzysztofory.
Godziny otwarcia wystawy: wtorek – niedziela, godz. 10.00–18.00.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-04-01
Data aktualizacji: 2022-10-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź