Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Laureatka Konkursu im. A. Świrszczyńskiej nominowana do ORFEUSZA 2022

Tom „po jej wewnętrznej stronie” Agnieszki August-Zarębskiej, ubiegłorocznej laureatki krakowskiego Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki 2021, znalazł się wśród dwudziestu książek poetyckich nominowanych do 11. edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ 2022. Finałowe propozycje zostały wybrane spośród blisko 300 tomów poetyckich, które ukazały się w Polsce w 2021 roku.

Fot. pixabay.com

Wśród nominowanych do 11. edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, obok tomu „po jej wewnętrznej stronie” Agnieszki August-Zarębskiej, który zwyciężył w ubiegłorocznej edycji konkursu organizowanego przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK we współpracy z Biblioteką Kraków, znalazła się również książka Justyny Tomskiej „List do patomorfologa”. Justyna Tomska także uczestniczyła w krakowskim Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki – została w nim wyróżniona w 2019 roku.

Organizatorem konkursu ORFEUSZ 2022 jest Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu a partnerami są dwumiesięcznik literacki Topos, Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie. W gronie nominowanych do tegorocznej edycji nagrody znajdziemy także tomy znakomitych poetów związanych z Krakowem – Wieści dobre i złe, Krzysztofa Lisowskiego, „Mer de Glace” Małgorzaty Lebdy i „Pomieszane języki” Jana Polkowskiego.

Jak podkreślał w recenzji Krzysztof Biedrzycki, wiersze Agnieszki August-Zarębskiej z tomu nominowanego do nagrody ORFEUSZ 2022, wydanego przez Universitatas po zwycięstwie w krakowskim konkursie na książkowy debiut poetycki, odznaczają się powściągliwością i dyskrecją.

Ich poetyka jest oszczędna, najważniejsza jest w nich ekonomia wyrazu – powiedzieć tyle, ile koniecznie powiedzieć trzeba. Dominuje w nich informacja, ważny jest opis, bez skupiania się na sposobie mówienia. Jeśli pojawia się metafora, to tylko po to, żeby zawrzeć w niej skrót myśli, można jej nawet nie zauważyć, tak jest wtopiona w wiersz. Tom „po jej wewnętrznej stronie” porusza siłą opisu zarówno dramatyzmu ludzkiej egzystencji, jak i piękna świata. Delikatność wyrazu pozwala tym mocniej osiągnąć efekt grozy śmierci, choroby, przemijania bez wprost wyrażanej skargi, ale i akceptacji bytu takim, jakim jest, dostrzegania w nim kruchej, ale pozwalającej na zachwyt urody – zaznacza Krzysztof Biedrzycki.

Organizowany przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z Biblioteką Kraków Konkurs im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki od blisko dekady pomaga autorom znajdującym się u progu kariery. Dzięki tej inicjatywie debiutujący twórcy mogą liczyć na wsparcie w postaci wydania tomu oraz jego promocji. Konkurs wpisał się już na dobre w mapę inicjatyw poetyckich, realizowanych przez Kraków. Przyciąga twórców poezji z całej Polski, a także tych, którzy piszą poza granicami kraju. Jest ceniony przez autorów i krytyków, co ma odzwierciedlenie także w innych wyróżnieniach, które otrzymują jego laureaci – jak zakwalifikowanie tomu ubiegłorocznej laureatki, który został wydany właśnie dzięki konkursowi, do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ 2022.

Twórcom, którzy marzą o debiucie, przypominamy, że zgłoszenia do tegorocznej edycji Konkursu im. Anny Świrszczyńskiej na Książkowy Debiut Poetycki zbierane są do 30 kwietnia. Dodatkowe informacje można znaleźć tutaj.

august zarebska, orfeusz 2022

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-04-14
Data aktualizacji: 2022-04-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź