Historia na plakacie – konkurs rozstrzygnięty
Zobaczyć zaprojektowany przez siebie plakat na ulicach i w internecie – to marzenie niejednego dorosłego artysty. Tak zostaną nagrodzeni młodzi krakowianie, zwycięzcy konkursu plastycznego na plakat o tematyce: „Wyzwolenie Krakowa spod władzy zaborczej” i „Święto Niepodległości” - organizowanego przez Kancelarię Prezydenta Miasta Krakowa i Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży Krakowie. Ich nazwiska poznaliśmy w czwartek (30 września).
W pierwszej edycji konkursu (w marcu 2010r.) nagradzano najlepsze plakaty promujące „Święto Konstytucji 3 Maja” i „65. rocznicę zakończenia II wojny światowej” W rozstrzygniętej dzisiaj (30 września) drugiej edycji, nagrodzono najlepsze plakaty o tematyce: „Wyzwolenie Krakowa spod władzy zaborczej” i „Święto Niepodległości”.
- Każde święto wymaga odpowiedniej oprawy. Chcielibyśmy, by forma zaproszenia na jego obchody była oryginalna. Dlatego zaprosiliśmy do udziału w konkursie plastycznym młodzież, by poznać jej wrażliwość, świeże spojrzenie i skojarzenia, dalekie od wzniosłych stereotypów. Efekty są znakomite – mówił Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski podczas uroczystego wręczenia nagród.
Na konkurs nadesłano 27 prac. Oceniało je jury w składzie: Anna Kościelny- z Wydziału Edukacji UMK, Joanna Mrowiec- z Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa, Ewa Różańska – dyrektor SCKM, Michał Baca - artysta, plastyk, Urszula Ślusarczyk – plastyk, Dorota Małysa – artysta, grafik i Urszula Tarasek – wicedyrektor SCKM. Jurorzy brali pod uwagę: zgodność pracy z tematyką konkursu, pomysłowość i twórczą wyobraźnię w zakresie przedstawienia tematu, stopień opanowania technik plastycznych, znajomość zasad wypowiedzi artystycznej, jaką jest plakat i ogólną estetykę wykonania prac (atrakcyjność wizualną).
Główną nagrodą dla autora zwycięskiego plakatu będzie wykorzystanie jego pracy w zaproszeniach i plakatach promujących poszczególne święta, a dodatkowo - dla twórców prac, które zajęły I, II i II miejsce, promocja w mediach miejskich: gazecie Kraków.PL, na stronach ww.w.krakow.pl, w pojazdach transportu publicznego. Wszystkim laureatom i wyróżnionym prezydent Jacek Majchrowski wręczył również nagrody rzeczowe - zestawy przyborów plastycznych oraz dyplomy
Nagrodzono i wyróżniono:
Prace o tematyce „Wyzwolenie Krakowa spod władzy zaborczej” :
III miejsce za plakat – Weronika Saganiak - Gimnazjum nr 7
II miejsce za plakat – Emilia Kutrzeba - Gimnazjum nr 28
I miejsce – Aleksandra Karska i Klaudia Maj – Gimnazjum nr 28
Wyróżnienia:
– Aleksandra Rogoż, Aleksandra Mleko, Zofia Bytnar
– Pola Rybiałek, Joanna Szaruga, Agnieszka Bilska, Iza Ziaja
Prace o tematyce „Święto Niepodległości”:
III miejsce – Katarzyna Sowa – Szkoła Podstawowa nr 162
II miejsce – Paulina Wierzba, Piotr Woźniak –Gimnazjum nr 34
I miejsce – Katarzyna Hejmo, Dominika Krzoska – Szkoła Podst. nr 162
Wyróżnienia:
- Katarzyna Osora
- Mikołaj Kordyś, Stanisław Dryja, Wojciech Szeleźnik
- Paulina Kawula, Joanna Dulik, Dominika Solawa
- Elżbieta Sendur, Barbara Zawadzka, Karolina Piórecka, Natalia Jarecka (JK)