Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Silni wspólnotą – znamy pierwszych gości 11. Festiwalu Miłosza

Jedna z najważniejszych amerykańskich badaczek kulturowej, politycznej i ideowej historii Europy Środkowej i Wschodniej Marci Shore oraz John F. Deane, utytułowany irlandzki poeta, autor czternastu tomów poetyckich – to pierwsi oficjalnie ogłoszeni goście 11. Festiwalu Miłosza. Wydarzenie potrwa od 7 do 10 lipca w pałacu Potockich.

Fot. miloszfestival.pl

– Festiwal od początku kładzie szczególny nacisk na twórczy wielogłos, próbując łączyć poezję różnych pokoleń, doświadczeń i tradycji. Nie inaczej będzie w tym roku – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF. – Obecna edycja jeszcze bardziej otwiera się na ogólnopolskie środowiska poetyckie. Do współtworzenia programu zaprosiliśmy m.in. Fundację KONTENT, Krakowską Szkołę Poezji, Wrocławski Dom Literatury i wydawców poezji. Dzięki temu możemy coraz lepiej odpowiadać na potrzeby związane z promocją twórczości poetyckiej polskich autorów i autorek – dodaje.

Ścisła współpraca ze środowiskiem literackim, twórczyniami i twórcami, krytyczkami i krytykami oraz różnymi podmiotami aktywnie budującymi życie kulturalne kraju była zawsze jednym z podstawowych założeń festiwalu. Zgodnie z tą ideą nawiązaliśmy w tym roku nowe partnerstwa, wzmocniona została także rola Rady Programowej, która bierze jeszcze aktywniejszy udział w planowaniu wydarzeń festiwalowych – wspólnie z zespołem literackim w KBF. Radę tworzą: Krzysztof Czyżewski, dr hab. Magda Heydel, Jerzy Illg, Jerzy Jarniewicz, dr Zofia Król, Abel Murcia Soriano, Marek Radziwon oraz Tomasz Różycki. W roku 2022 jej skład został poszerzony o dwoje ekspertów: prof. Joannę Zach, kierowniczkę Ośrodka Studiów nad Twórczością Czesława Miłosza przy Wydziale Polonistyki UJ, oraz dr. hab. Michała Rusinka, literaturoznawcę, pisarza i tłumacza.

W tegorocznym programie Festiwalu znajdziemy kilkadziesiąt wydarzeń poetyckich z udziałem blisko stu gości. Z czytelnikami spotka się m.in. profesorka Wydziału Historii Uniwersytetu Yale Marci Shore – autorka wielokrotnie nagradzanej książki „Kawior i popiół. Historia pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem” poświęconej twórcom, w szczególności polskim poetom okresu międzywojennego, którzy dali się uwieść komunistycznej ideologii porewolucyjnej Rosji. Na Festiwal przyjedzie też poeta, prozaik i działacz kultury John F. Deane, twórca zajmującej się promocją poezji i niemającej porównania w innych krajach organizacji Poetry Ireland. W swojej twórczości Deane szczególną uwagę poświęca tematom bliskim każdemu z nas: cierpieniu, odchodzeniu bliskiej osoby, przeżywaniu żałoby i przepracowywaniu traumy, a także wierze/niewierze w istnienie Boga.

Organizatorzy zaproponują uczestnikom i uczestniczkom kilka pasm festiwalowych, zróżnicowanych pod względem formy i tematyki. W programie znajdzie się zestaw premier i spotkań autorskich, pasmo performatywne składające się ze slamu i eksperymentów poetyckich, spotkania warsztatowe dla tłumaczy poezji z języków angielskiego i ukraińskiego, a także wykłady mistrzowskie Miłosz Lectures, które wygłoszą zagraniczni goście festiwalu Marci Shore i John F. Deane. Dzięki współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej przedostatni dzień Festiwalu uświetni Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a w programie znajdą się także spotkania z nominowanymi (sobota) oraz laureatami nagrody (niedziela). Na Festiwalu Miłosza 2022 nie zabraknie także upamiętnienia postaci zmarłego w ubiegłym roku Adama Zagajewskiego.

Współpraca z Ambasadą Irlandii w RP pozwoli nam obejrzeć w pałacu Potockich sprowadzoną z Dublina monograficzną wystawę o życiu i twórczości Seamusa Heaneya. Będzie to znakomita okazja do przypomnienia postaci autora, który wielokrotnie odwiedzał Kraków, a w 2011 roku był gościem naszego festiwalu. Na wernisaż przybędą dzieci irlandzkiego poety uhonorowanego w 1995 roku Literacką Nagrodą Nobla.

Na szczególną uwagę zasługuje pasmo „Rodzinna Europa | Родинна Європа”, dla którego kontekstem są wydarzenia za wschodnią granicą i zmiany, jakie ostatnie miesiące przyniosły w naszym krajobrazie kulturowym. Wśród obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski, m.in. do Krakowa, znaleźli się także poeci i pisarze. Otoczenie ich opieką i stworzenie im przestrzeni do wypowiedzi musiało znaleźć się w planach festiwalu. W związku z aktualną sytuacją część programu będzie poświęcona dążeniom wolnościowym w poezji oraz sile przekładów z języka ukraińskiego na polskim rynku. Wsłuchamy się także w wiersze naszych ukraińskich gości – poetów, tłumaczy i aktywistów. Spotkania poświęcone tej tematyce odbędą się pod hasłem nawiązującym do dzieła Czesława Miłosza Rodzinna Europa – zbioru esejów przybliżających czytelnikowi losy i tożsamość Europejczyków, w szczególności tych pochodzących z obszarów dzisiejszej Litwy, Polski, Białorusi czy Ukrainy.

Siedzibą centrum festiwalowego będzie zlokalizowany przy Rynku Głównym 20 pałac Potockich, w którym zaplanowano większość spotkań. Festiwalowe wydarzenia odbędą się również w innych poetyckich lokalizacjach Krakowa. Udział w festiwalu nie wymaga pobierania wejściówek.

Pełny program poznamy w drugiej połowie czerwca.

Szczegóły na stronie www.miloszfestival.pl.

Organizatorami są Miasto Kraków i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-07
Data aktualizacji: 2022-06-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź