Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przydomowy kompostownik na bioodpady – zrób to sam!

Mieszkasz w domu jednorodzinnym i chciałbyś żyć w duchu zero-waste? Kompostowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku jest jednym ze sposobów na ograniczenie wytwarzanych odpadów komunalnych oraz pozyskanie cennego nawozu dla swoich roślin. Opłaca się to nie tylko z ekologicznego punktu widzenia. Dzięki aktywnemu prowadzeniu kompostowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku można uzyskać obniżenie miesięcznej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi o 4 zł na osobę!

kompostownik
Fot. pixabay.com

Poniżej prezentujemy instrukcję wykonania przydomowego kompostownika z niepotrzebnych palet. Zachęcamy do skorzystania!

Potrzebne materiały:

  1. 4 palety (najlepiej tej samej wielkości),
  2. gwoździe lub łączniki do drewna,
  3. kilkanaście krótkich deseczek i dwie długie lub jedna dodatkowa paleta na wykonanie pokrywy,
  4. narzędzia tj. wyrzynarka, wiertarko-wkrętarka, młotek, szpadel, taśma miernicza.

Przygotowanie odpowiedniego stanowiska dla kompostownika:

  • Teren półcienisty, aby ograniczyć nasłonecznienie w upalne dni, gdyż powoduje to przesuszenie materii organicznej.
  • Odpowiednia wilgotność i stały dostęp powietrza to najważniejsze warunki, jakie trzeba zapewnić do prowadzenia kompostowania w sposób właściwy. Jeśli brzydki zapach wydobywający się z kompostownika jest zbyt intensywny, oznacza to, że procesy zachodzące w kompostowniku nie przebiegają prawidłowo.
  • Miejsce niewidoczne, mało uczęszczana część ogrodu, w odpowiedniej odległości od domu, ponieważ może powodować uciążliwości zapachowe.
  • Wybierając miejsce na usytuowanie kompostownika, należy pamiętać, aby nie oddziaływał on negatywnie swoim zapachem na sąsiadów lub osoby poruszające się w okolicy. Najbezpieczniej będzie zachować odpowiednią odległość od działki sąsiedniej, drogi lub ciągu pieszego. Nie należy również umieszczać kompostownika w pobliżu studni, z której pobieramy wodę pitną.

Instrukcja wykonania:

  1. Palety warto zaimpregnować jeszcze przed zbiciem – umożliwi to dotarcie do wszystkich zakrytych później elementów. Zaimpregnuj drewno dwukrotnie.
  2. Miejsce pod kompostownik oczyść i ściągnij wierzchnią darń. Następnie wyrównaj teren. Możesz wykonać rowki szpadlem, aby wyznaczyć sobie granice położenia kompostownika.
  3. Ustaw trzy palety pod kątem prostym do siebie, gładką stroną do środka. Na dno wyłóż siatkę o drobnych oczkach lub warstwę gałęzi. Same palety mogą być ułożone w wykopanym rowku na głębokość 30-40 cm. Kompost będzie miał lepszy kontakt z podłożem, a oprócz tego zostanie zamaskowany w przestrzeni ogrodowej o dodatkowe kilka cm.
  4. Palety zbij ze sobą za pomocą gwoździ lub łączników do drewna. Pamiętaj, aby szczeliny między deskami były wystarczająco szerokie, co zapewni wymianę powietrza. Jeśli są zbyt duże – zmniejsz je poprzez przybicie drewnianych desek jeszcze przed połączeniem palet.
  5. Czwartą paletę przetnij na 2/3 wysokości. Dłuższą część przykręć na górze, a dolną przyłóż poniżej – pozostawiając ją ruchomą. Umożliwi to pozyskanie przerobionego kompostu w dowolnym momencie prac ogrodniczych.
  6. Pokrywę dla kompostownika możesz wykonać w dowolny sposób. Najważniejsze jest zmierzenie otworu i decyzja, czy ma być to jeden element, czy więcej. Pokrywę można wykonać ze zbywających desek, które przybite do jednej długiej będą stanowiły przykrycie dla konstrukcji. Może to być również jedna paleta na wierzch pasująca do konstrukcji. Pokrywa zabezpiecza przed nadmiernymi opadami deszczu (zalaniem), ujemnymi temperaturami i śniegiem w zimie oraz wrzucaniem do kompostownika np. zabawek i śmieci przez dzieci.

Konserwacja kompostownika:

  • konserwacja jest możliwa przy użyciu naturalnych impregnatów takich jak m.in. pokost lniany,
  • drewniana konstrukcja pozostaje ciągle wilgotna ze względu na stały kontakt z materią organiczną, dlatego powinna być oczyszczana co kilka lat,
  • konstrukcję taką należy rozłożyć, oczyścić i ponownie zaimpregnować. Po wykonaniu tych czynności złożyć ponownie kompostownik,
  • możliwe jest również zabezpieczenie kompostownika od środka folią, lecz trzeba pamiętać o wykonaniu otworów, umożliwiających dostęp powietrza.

Więcej informacji o kompostowaniu bioodpadów znajdziecie tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Data publikacji: 2022-06-10
Data aktualizacji: 2022-06-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź