Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

79. rocznica pacyfikacji Woli Justowskiej

W tym roku przypada 79. rocznica pacyfikacji na Woli Justowskiej, która miała miejsce podczas II wojny światowej. Uroczystości upamiętniające tragiczną śmierć 24 osób odbyły się w niedzielę, 31 lipca, na Łące Męczeństwa przy ul. 28 Lipca 1943 r.

Fot. pixabay.com

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 16.30 przy pomniku zamordowanych Polaków wprowadzeniem posterunku warty honorowej i powitaniem uczestników uroczystości. O godz. 16.45 złożone zostały kwiaty i zapalono znicze, a o godz. 18:00 została odprawiona msza św. w kościele NMP Królowej Polski, przy al. Panieńskich Skał 18.

W nocy z 28 na 29 lipca 1943 roku Niemcy pod dowództwem Eduarda Schuberta otoczyli Wolę Justowską a także Bielany, Chełm, Olszanicę, Zakamycze, Przegorzały i część Zwierzyńca. Rano, między godziną 5.00 a 6.00, przystąpili do rewizji poszczególnych domów, z których wcześniej wywleczono wszystkich mieszkańców. Podczas rewizji na Woli Justowskiej, w mieszkaniu Ludmiły Korybutowej znaleziono ukrytą pod podłogą drukarnię (skąd wychodziły pierwsze numery konspiracyjnego „Dziennika Polskiego”).

Mieszkańców zgromadzono na łące przy dzisiejszej ul. 28 lipca 1943 r. Na miejscu rozstrzelano 21 osób. Ich zwłoki zakopano w dole. Dwie kolejne osoby zginęły w więzieniu na Montelupich, a jedna w KL Auschwitz-Birkenau. Po wojnie szczątki pomordowanych ekshumowano i pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu Salwatorskim.

Na miejscu zbrodni postawiono pomnik z wyrytymi na nim 24 nazwiskami zamordowanych.

Uroczystość organizuje Rada i Zarząd Dzielnicy VII Zwierzyniec.

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-07-28
Data aktualizacji: 2022-07-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź