Kolejny etap robót w rejonie ul. Pachońskiego i Mackiewicza
Od 13 sierpnia zmieniła się organizacja ruchu na ulicy Pachońskiego, na odcinku od ul. Zielińskiej do skrzyżowania ul. Siewnej i Mackiewicza. Kierowcy mają do dyspozycji nową infrastrukturę. Z kolei od 16 sierpnia nieprzejezdna jest ul. Mackiewicza. Zmieniły się trasy autobusów kursujących po tej ulicy. Taka organizacja ruchu potrwa kilka tygodni.
W ramach tego etapu prac, od 13 sierpnia ruch dwukierunkowy został dopuszczony na ul. Pachońskiego – na odcinku od Zielińskiej do skrzyżowania z ul. Siewną. Kierowcy mogą więc korzystać z nowo wybudowanej infrastruktury: jezdni i mostu nad Białuchą. Ruch pieszy odbywa się zasadniczo po północnej stronie tego ciągu drogowego, a także po południowej w zakresie obsługi spółdzielni mieszkaniowej Prądnik Biały Wschód.
Ruch dwukierunkowy wrócił także na ul. Siewną – na odcinku od skrzyżowania z ul. Mackiewicza w kierunku ul. Dożynkowej.
Z uwagi na roboty torowe, a więc budowę torowiska w kierunku Górki Narodowej na skrzyżowaniu ul. Siewnej, Pachońskiego i Mackiewicza, od wtorku, 16 sierpnia konieczne było zamknięcie dla ruchu kołowego wlotu w ul. Mackiewicza. Możliwy jest wjazd w ul. Mackiewicza od strony Opolskiej i dojazd do osiedli mieszkaniowych i sklepów położonych przed skrzyżowaniem z ul. Pachońskiego. W ramach tras objazdowych, kierowcy mają do dyspozycji otwartą w dwóch kierunkach ulicę Pachońskiego, a dojazd do ul. Opolskiej i z powrotem poprowadzony jest ulicami Pachońskiego i Wyki. Ruch pieszy w ul. Mackiewicza został poprowadzony po wschodniej stronie.
W ramach tymczasowej organizacji ruchu od 16 sierpnia wprowadzony został ruch jednokierunkowy na ul. Białoprądnickiej – od ul. Pleszowskiej w kierunku ul. Górnickiego. Ma to związek z wytyczeniem tras zastępczych dla komunikacji autobusowej na czas zamknięcia wlotu ul. Mackiewicza. W kierunku północnym autobusy kursują ul. Białoprądnicką i ul. Górnickiego. Z kolei w przeciwnym kierunku – z północy na południe – komunikacja autobusowa została poprowadzona ul. Jabłonną, która czasowo stała się dwukierunkowa dla KMK. Na czas tymczasowej organizacji ruchu na ul. Jabłonnej wprowadzony został zakaz zatrzymywania się i postoju.
Swoje trasy zmieniły linie nr 137, 164, 169, 267, 287, 469 i 637. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej ztp.krakow.pl.
Taka organizacja ruchu potrwa przez najbliższe tygodnie. Wykonawca będzie dokładał starań, by roboty torowe na wysokości ul. Mackiewicza wykonać jak najszybciej.
Warto wiedzieć, że budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej to obecnie największa samorządowa inwestycja infrastrukturalna w północnej części Krakowa. Trasa nowego tramwaju będzie miała łącznie ok. 5,5 km długości. W ramach zadania powstaną aż 23 perony tramwajowe, a do dyspozycji zmotoryzowanych oddanych zostanie ok. 600 miejsc postojowych na trzech parkingach P&R.
W ramach zadania budowanych jest aż siedem obiektów inżynierskich, które pozwolą na sprawne przemieszczanie się tramwajów na północ miasta. Krakowski Szybki Tramwaj na Górkę Narodową to szereg rozwiązań proekologicznych. Ponad 60 proc. torowiska będzie zielona. W ramach projektu powstaje też nowy układ drogowy o charakterze osiedlowym
Budowa KST to także 6,3 km ścieżek rowerów i ciągów pieszo-rowerowych, a także ekrany akustyczne – tam, gdzie jest to konieczne – dla zapewnienia komfortu mieszkańców.