Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koncert plenerowy przy Zalewie Nowohuckim

Dzisiaj, 4 września na scenie przy Zalewie Nowohuckim odbędzie się plenerowy koncert pt. „Nad pięknym, modrym… Zalewem”. Będzie to tym samym 68. wydarzenie z cyklu: „Nowa Huta. Dlaczego nie?!” W tej edycji usłyszymy galicyjską Orkiestrę Straussowską Obligato pod dyrekcją Jerzego Sobeńko oraz solistów: Monikę Biederman-Pers i Piotra Karzełka.

Fot. materiały prasowe

Wydarzenia z cyklu: „Nowa Huta. Dlaczego nie?!” są ważnym dla Nowej Huty projektem kulturalno-społecznym, gromadzącym za każdym razem kilkutysięczną widownię. Prezentowane imprezy odbywają się zgodnie z rytmem pór roku i nawiązują do charakteru różnorodnych przestrzeni koncertowych. W atrakcyjnych obiektach i plenerach na terenie Nowej Huty uczestnicy imprez mają możliwość spotkania z artystami polskiej estrady, będącymi wykonawcami różnych gatunków muzycznych (od piosenki poetyckiej przez muzykę folkową, klasyczną, szantową po muzykę rozrywkową).

Podczas wrześniowego spotkania usłyszymy powstałą w Krakowie, w 1992 roku Orkiestrę Straussowską Obligato. Założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry jest Jerzy Sobeńko, a tworzy ją grupa wybitnych muzyków, zafascynowanych fenomenem muzyki wiedeńskiej dziewiętnastego wieku oraz jej wpływem na muzykę europejską. Z tej fascynacji atmosferą cesarskiego Wiednia, powstał repertuar, w którym pierwszoplanową rolę odgrywają walce i polki, skomponowane przez członków rodziny Strauss. Na repertuar Orkiestry składają się także: walce, polki, miniatury, serenady, fokstroty, tanga, muzyka węgierska, bałkańska, polska, utwory z kręgu muzyki hiszpańskiej, włoskiej, utwory w amerykańskich rytmach – rumby i tanga. Ważną częścią repertuaru jest muzyka operetkowa, a także młodsza siostra operetki – musical. Obligato jest wykonawcą cieszących się popularnością koncertów z cyklu „Popołudnie ze Straussem”, organizowanych przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, które zostały uhonorowane medalem Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1995 roku. Orkiestra koncertuje w całej Polsce, współpracuje z wieloma znakomitymi artystami, m.in. Krystyną Tyburowską, Wandą Polańską, Wiesławem Ochmanem, Janem Zakrzewskim i Janem Wilgą, Vadimem Brodskim.

Organizatorami wrześniowego koncertu są Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Porozumienie Dzielnic Nowohuckich – Dzielnice: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce. Koncertowi będzie towarzyszyć kwesta na rzecz Hospicjum im. św. Łazarza, którą przeprowadzać będą wolontariusze hospicjum. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” jest Ireneusz Raś, a dyrektorem artystycznym Lidia Jazgar.

Koncert „Nad pięknym, modrym… Zalewem” odbędzie się w niedzielę, 4 września, w godz. 16.00–18.00. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w Dziale Imprez i Promocji Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, os. Centrum 6A, tel. 573 792 966. Wejściówka nie jest równoznaczna z gwarancją miejsc siedzących. Organizator nie zapewnia miejsc siedzących dla wszystkich uczestników.

kino plenerowe, zalew nowohucki

pokaż metkę
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-01
Data aktualizacji: 2022-09-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź