Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jubileusz dzwonu Zygmunt wśród laureatów plebiscytu na wydarzenie historyczne roku

Ubiegłoroczny festiwal wydarzeń związanych z jubileuszem 500-lecia dzwonu Zygmunt znalazł się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu Wydarzenie Historyczne Roku organizowanego przez warszawskie Muzeum Historii Polski.

Fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl

Spośród blisko dwustu zgłoszeń z całej Polski jury konkursy wybrało laureatów w trzech kategoriach: „wydarzenie”, „wystawa” oraz „edukacja”. Jubileusz dzwonu Zygmunt znalazł się w finale konkursu w kategorii „wydarzenie”.

Przypomnijmy, że w 2021 roku dzwon Zygmunt obchodził jubileusz 500-lecia zorganizowany pod hasłem: „Sub una campana / Pod jednym dzwonem”. Ten szczególny dzwon, którego dźwięk od pięciu wieków obwieszcza wydarzenia ważne dla miasta i kraju, po raz pierwszy zabrzmiał 13 lipca 1521 r. Z tej okazji miasto Kraków z licznym gronem partnerów zorganizowało szereg inicjatyw podkreślających wyjątkowe znaczenie Zygmunta dla historii oraz kultury.

Na jubileuszowy program złożyły się m.in.: bezpłatne zwiedzanie wieży Zygmuntowskiej, pokaz specjalny obrazu Jana Matejki, eksperymentalne koncerty, dźwiękowo-wizualna rekonstrukcja zawieszenia dzwonu, dźwiękowe pejzaże i spektakl multimedialny, sesja naukowa, publikacje, a także wielkie widowisko plenerowe – Korowód Zygmuntowski z aktorami, grupami rekonstrukcyjnymi, a nawet z repliką słynnego dzwonu. Jubileuszowe uroczystości odbyły się także w Norymberdze, rodzinnym mieście wykonawcy dzwonu – ludwisarza Hansa (Johannesa) Behama, w działającym tam Domu Krakowskim. Do Norymbergi zostały częściowo przeniesione multimedialne wydarzenia, które wcześniej zostały zrealizowane w Krakowie.

Festiwal jubileuszowych wydarzeń został przygotowany m.in. we współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Katedrą Wawelską, Muzeum Narodowym w Warszawie, Domem Norymberskim, Akademią Sztuk Pięknych, Akademią Muzyczną w Krakowie, Teatrem KTO, Cracovią Danzą, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II i Małopolską Organizacją Turystyczną.

Wszystkie punkty jubileuszu koncentrowały się na podkreślaniu roli Zygmunta, historycznego kontekstu oraz dziedzictwa kulturalnego miasta. Poza walorami edukacyjno-patriotycznymi te szczególne „urodziny” były także wyśmienitą okazją do promocji bogactwa oferty kulturalnej Krakowa.

W finale ogólnopolskiego konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku” znalazły się także inne krakowskie inicjatywy: otwarcie wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory, otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, „4 x Nowoczesność. Polskie Style Narodowe 1890-1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz wystawa „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 - 1961 - 1921” na Zamku Królewskim na Wawelu.

Spośród piętnastu laureatów wybranych przez jury w internetowym głosowaniu wyłonieni zostali zwycięzcy konkursu. Zostali nimi − w kategorii „edukacja”: „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” (Urząd Miasta Rzeszowa), w kategorii „wystawa”: „Miasto-Moda-Maszyna” (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi), a w kategorii „wydarzenie”: Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma (Poznańskie Centrum Dziedzictwa). Nagrodę specjalną, przyznawaną projektom organizowanym w mniejszej skali, otrzymał film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty” przygotowany przez Związek Polaków w Kazachstanie.

Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku, organizowany przez Muzeum Historii Polski, w tym roku odbył się już po raz 15. Przedsięwzięcie ma na celu wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych. Dodatkowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie Muzeum Historii Polski.

 

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-21
Data aktualizacji: 2022-09-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź