Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Spotkanie wokół twórczości C. K. Norwida

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza na spotkanie wokół twórczości poety „Laboratorium słowa istotnego. O trzech sposobach rozmawiania w wierszach wybranych C. K. Norwida”, które odbędzie się dziś, 28 września o godz. 18.00 w Galerii Huta Sztuki, os. Górali 5. Wstęp jest bezpłatny.

Fot. materiały prasowe

– Punktem wyjścia do dyskusji będzie utwór: „Co? Jej powiedzieć…”. Norwid, sięgając po satyrę i ironię, bardzo wyraźnie przedstawia w wierszu całą mozaikę międzyludzkich relacji. Tropiąc myśl poety, poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak ze sobą rozmawiamy? Na ile w codziennej rozmowie z drugim człowiekiem posługujemy się konwencjonalną, towarzyską grą, a na ile omijamy to, co w komunikacji powinno być najważniejsze – zdradza prowadząca.

Rzeczywistym znakiem „firmowym” poezji Norwida są znaki zapytania, których w tym utworze jest całkiem sporo, poeta stawia je po wyróżnionych częściach wypowiedzi. Spowalniają tempo, zatrzymują uwagę czytelnika, tym samym zmuszają do dodatkowej refleksji. Celem nadrzędnym poezji jest więc ożywienie samej sztuki czytania. Norwid nakazuje skupienie, czytanie twórcze, doradza staranny wybór miejsca, tylko takie zaczytanie się pozwala na głęboką i uważną lekturę. Uważność ta przekłada się również na sposób, w jaki konstruujemy wypowiedzi, jak wchodzimy w dialog z drugim człowiekiem i ostatecznie jak szukamy porozumienia z innymi.

Spotkanie poprowadzi Urszula Czyszczoń-Tłomak – polonistka i krytyczka literacka z wykształcenia, niespokojny duch z natury. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem owładnięta niemal kompulsywnie na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: „Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida” i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

„Laboratorium słowa istotnego” to cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej, organizowanych przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Podczas spotkań pokazywana jest uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą, czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby bliżej poznać twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to czytelnicza misja.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-26
Data aktualizacji: 2022-09-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź