Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Trwa 20. Europejski Kongres Informacji Renowacyjnej

Coroczny Europejski Kongres Informacji Renowacyjnej, wydarzenie łączące formułę konferencji i targów, jest okazją do wymiany doświadczeń w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. W tym roku odbywa się 20. edycja inicjatywy, a uczestnicy kongresu spotkali się w przestrzeniach Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. 

Fot. Robert Piaskowski

Europejski Kongres Informacji Renowacyjnej (EKIR), który potrwa do 29 października, ma stałe miejsce w kalendarzu cyklicznych imprez branżowych. To forum, na którym goście z Polski i Europy mogą wymienić swoje poglądy oraz zapoznać się z problematyką prac renowacyjnych charakterystyczną dla danego regionu lub państwa, a także poznać najnowsze technologie i materiały znajdujące zastosowanie w tym segmencie rynku.

 − EKIR jest swoistym pomostem łączącym „stare z nowym” – łączącym świat zabytków ze światem najnowocześniejszych technologii wykorzystywanych w dziele ratowania i przywracania świetności odchodzącemu pięknu – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Kongres to prelekcje i targi,  a także obejścia i objazdy branżowe mające za zadanie łączyć wartości edukacyjne, poznawcze i promocyjne a także konsolidować środowisko. EKIR odbywa się w Krakowie już od 20 lat, miasto jest partnerem przedsięwzięcia.

 − Kraków jest często postrzegany jako serce Polski i „najbardziej polskie ze wszystkich polskich miast”, ale jednocześnie jest to najbardziej kosmopolityczne miasto, przyciągające talenty wszystkich dziedzin. Kraków należy do starożytnych miast naszego kontynentu, gdzie przeszłość i tradycja w dużej mierze determinują współczesny rozwój. Rola konserwatorów jest tu bezcenna. Przed nami nowe wyzwania, takie jak między innymi opanowanie katastrofy ekologicznej, zazielenianie centrów historycznych miast, zarządzanie atmosferą miast, ochrona historycznego krajobrazu czy szybkie działanie wobec wandalizacji, nielegalnego grafitti, mowy nienawiści na zabytkowych murach, a także integracja obiektów zabytkowych z technologiami retencji, rekuperacji i energii odnawialnych. Nie możemy zapominać także, co już jest wymogiem ustawowym, o zapewnieniu dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami – mówił podczas otwarcia kongresu Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Istotnym elementem programu każdej edycji EKIR jest także konkurs, w którym przyznawane są nagrody  za szczególne osiągnięcia w renowacji stref historycznych, za wysoki stopień przydatności do prac renowacyjnych oraz za całokształt dokonań w dziedzinie renowacji obiektów zabytkowych. W 2018 r. nagrodę EKIR wraz z podziękowaniami za wieloletnią współpracę otrzymał Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Kongres organizowany jest przez kwartalnik „Renowacje i Zabytki”, przy partnerstwie Prezydenta Miasta Krakowa i pomocy merytorycznej Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Miejskiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Dodatkowe informacje na stronie kongresu – link tutaj.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-10-28
Data aktualizacji: 2022-10-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź