Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Sinfonietta Nova” – inauguracja cyklu koncertowego

24 listopada na nowohuckiej scenie Teatru Łaźnia Nowa orkiestra Sinfonietta Cracovia zainaugurowałą nowy cykl koncertowy pod hasłem „Sinfonietta Nova”. Na inaugurację cyklu zaplanowane było wyjątkowe spotkanie z Adamem Bałdychem - wirtuozem skrzypiec zacierającym granice między gatunkami.

Głównym punktem programu był „Concerto Galante”, utwór napisany w 2020 roku dla Stuttgarter Kamerorchester, w którym spotkały się echa muzyki dawnej oraz nowych brzmień smyczkowych. Taki wybór repertuaru był świetną okazja dla muzyków Sinfonietty Cracovii, aby zaprezentowali swoją precyzję brzmienia i zręczność w łączeniu stylistyk.   

Utwór czerpał z estetyki muzyki dawnej, przetwarza ją i konfrontuje z sonorystycznymi poszukiwaniami muzyki najnowszej oraz osobistym światem dźwiękowym Adama Bałdycha. Ważną rolę odgrywała tu partia solowa skrzypiec renesansowych, niezwykle rzadkiego instrumentu, na którym improwizuje sam kompozytor.

– Ich brzmienie jest niezwykle barwne, swoim tonem usytuowane gdzieś między wiolonczelą, a altówką, dające kompletnie niespotykany efekt. Partia improwizowana przenika się z tą orkiestrową dając poczucie ciągłego dialogu, jest autentyczną wypowiedzią tu i teraz, formą stwarzania muzyki na oczach publiczności. To przestrzeń niezwykle ważna w mojej twórczości, która pozwala zacierać granice pomiędzy muzyką poważną a improwizowaną – podkreśla kompozytor i wykonawca.

Podczas koncertu premierowo towarzyszył muzykom pianista Łukasz Ojdana, dzięki czemu krakowskie wykonanie „Concerto Galante” stało się twórczym remiksem pierwotnej wersji utworu.

Nowy cykl Sinfonietty i nowa przestrzeń współpracy

Koncert Adama Bałdycha i Sinfonietty Cracovii to pierwszy krok w nowym kierunku, wyznaczonym przez dyrektorki Agatę Grabowiecką i Katarzynę Tomalę-Jedynak. Odważne, świeże, progresywne, zacierające granice między gatunkami – takie będą koncerty w najmłodszym cyklu Sinfonietty Cracovii, którego tytuł „Sinfonietta Nova” ma być magnesem dla tego, co we współczesnej muzyce najciekawsze i najbardziej ekscytujące.

Już 29 stycznia Sinfonietta Cracovia pod batutą Krzysztofa Herdzina odświeży album „Feelharmony” nagrany przed laty wspólnie z legendą sceny etnicznej – zespołem Kroke, a w maju wystąpi wspólnie z Agatą Zubel, która na nowo zinterpretuje pieśni Almy i Gustava Mahlerów.

– „Sinfonietta Nova” to cykl, którym zapraszamy do świata muzyki współczesnej. To cykl dla odkrywców i tych, którzy chcą poszerzać swoje horyzonty muzyczne. Wszyscy pamiętamy eksperymentalne koncerty festiwalu Sacrum Profanum w Łaźni Nowej. Postindustrialna przestrzeń tego teatru, aż prosiła się o stały cykl koncertowy z tego obszaru –mówi dyrektorka Sinfonietty Agata Grabowiecka.

Partnerem cyklu jest Teatr Łaźnia Nowa, który zostanie wypełniony muzyką młodych kompozytorów i tym co w muzyce współczesnej najciekawsze. Po udanej współpracy z Muzeum Narodowym przy koncertach „Espresso”, Sinfonietta Cracovia podejmuje dzięki temu kolejną strategiczną współpracę.

– Współpraca z Sinfoniettą to z mojej perspektywy doskonała okazja na potwierdzenie tezy, że sztuka tworzy archipelagi łączące ludzi o wrażliwości, która niesie marzenie o zmienianiu świata na lepsze. Dlatego każde połączenie w tej sprawie wydaje mi się bardzo ważne, zwłaszcza że żyjemy w okolicznościach ciągłych podziałów i sporów – podkreśla Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa.

„Sinfonietta Nova” to nowa jakość w programie orkiestry, a jednocześnie powrót do korzeni Sinfonietty Cracovii, kiedy to orkiestra specjalizowała się w śmiałym wykonawstwie muzyki współczesnej.

Informacje o koncertach i biletach na stronie internetowej sinfonietta.pl .

Sinfonietta Cracovia

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-17
Data aktualizacji: 2022-11-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź