Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wieczór jubileuszowy Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej w Teatrze Bagatela

Teresa Budzisz-Krzyżanowska − jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, związana z krakowskimi scenami od początku kariery zawodowej, otrzymała odznakę Honoris Gratia przyznawaną przez prezydenta Krakowa osobom zasłużonym dla miasta. Wręczenie wyróżnienia odbyło się w trakcie jubileuszowego spotkania zorganizowanego 5 grudnia w Teatrze Bagatela.

Teresa Budzisz-Krzyżanowska tym roku świętuje 80 urodziny. Jubileuszowe spotkanie zorganizowane przez Związek Artystów Scen Polskich ZASP odbyło się w poniedziałek, 5 grudnia w Teatrze Bagatela. Duża scena Teatru Bagatela jest miejscem nieprzypadkowym, ponieważ tam właśnie Teresa Budzisz-Krzyżanowska rozpoczęła swoją artystyczną drogę. Artystka była związana także z licznymi innymi scenami teatralnymi, zarówno krakowskimi, jak też warszawskimi: Teatrem im. Juliusza Słowackiego, Narodowym Starym Teatrem, Teatrem Studio, Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Ateneum.

Jubileuszowy wieczór uświetnili Dorota Segda, Dominika Bednarczyk, Natalia Hodurek, Aleksandra Maślańczyk oraz – gość specjalny – Ewa Lipska. W imieniu prezydenta Krakowa odznakę Honoris Gratia wręczył Jubilatce Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.


Teresa Budzisz-Krzyżanowska – jedna z najwybitniejszych polskich aktorek. Od samego początku kariery artystycznej związana jest z Krakowem. W 1964 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Na scenie zadebiutowała w 1965 roku rolą w widowisku muzycznym „Niech no tylko zakwitną jabłonie” Agnieszki Osieckiej w reż. Jerzego Uklei, a na małym ekranie w 1968 roku tytułową rolą w „Eugenii Grandet” Honoré de Balzaca w reż. Bogdana Hussakowskiego. W 1971 roku otrzymała pierwszą rolę filmową w obrazie pt. „Gonitwa” w reż. Zygmunta Hubnera.

Występowała na deskach krakowskich teatrów: Rozmaitości (1964-1966), Teatru im. Juliusza Słowackiego (1966-1972) i Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej (1972-1983), a następnie Teatru Studio w Warszawie (1983-1997). Od 1997 roku aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.

Współpracowała z wieloma polskimi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Kazimierzem Kutzem, Barbarą Sass, a także z reżyserami zagranicznymi m.in. z Mártą Mészáros.

Podczas swojej wieloletniej działalności artystyczno-kulturalnej otrzymała wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień. Jest m.in. dwukrotną laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” za sezon 1985/1986, za rolę Jenny w „Operze za trzy grosze” Bertolta Brechta w Teatrze Studio w Warszawie oraz za sezon 2006/2007, za rolę Jokasty w „Królu Edypie” Sofoklesa, w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Jej rola „Hamleta” w spektaklu Andrzeja Wajdy w Starym Teatrze przeszła do historii polskiego teatru powojennego.

Przez wiele lat była pracownikiem dydaktycznym w PWST w Krakowie. W 1991 roku na 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za podwójną rolę matki i córki w filmie „Odjazd”. Dwa lata wcześniej na tym samym festiwalu była nominowana do nagrody za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Lawa”. W 2000 roku odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-12-05
Data aktualizacji: 2022-12-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź