Za nami kolędowa lekcja śpiewania
Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki zabrzmiały podczas 83. Krakowskiej Lekcji Śpiewania pod hasłem „Kolędy do śpiewania po domach”. Wspólne kolędowanie odbyło 18 grudnia, o godz. 16.00 na Małym Rynku.
Podczas tego wyjątkowego koncertu artyści Teatru Loch Camelot wspólnie ze zgromadzoną na Małym Rynku publicznością zaśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy. Lekcję poprowadził dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki i pomysłodawca Krakowskich Lekcji Śpiewania – Waldemar Domański.
Biblioteka tradycyjnie przygotowała bezpłatne śpiewniki. Teksty kolęd były wyświetlane na telebimie. W wersji elektronicznej śpiewnik dostępny był na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.
Krakowska Lekcja Śpiewania była transmitowana na żywo na krakow.pl i profilu Biblioteki Polskiej Piosenki na Facebooku.
O Krakowskiej Lekcji Śpiewania
Krakowska Lekcja Śpiewania to przewrotna forma koncertu, polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku krakowski teatr Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Rozdawane śpiewniki stanowią swoistą „pomoc naukową”, z której, jak ze „ściągi”, korzystają krakowianie i turyści.
Krakowska Lekcja Śpiewania to już ponad 80 koncertów, podczas których publiczność uczy się śpiewania polskich piosenek, pieśni i kolęd. Do tej pory rozdano około 500 tys. bezpłatnych śpiewników, z których wyśpiewało ich treść blisko pół miliona ludzi.
KLŚ to „promotor” idei utworzenia Biblioteki Polskiej Piosenki. Stała obecność tysięcy ludzi na każdym koncercie przekonały władze Krakowa o potrzebie utworzenia tej instytucji w 2007 r. Biblioteka Polskiej Piosenki to autoryzowane źródło informacji dotyczących polskich pieśni i piosenek.
BPP realizuje wiele projektów edukacyjnych, kulturalnych oraz społecznych, dalece wykraczających poza działalność zwykłej biblioteki. Więcej informacji na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.