Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowskie czasopisma do zimowej lektury

W zimowe wieczory warto sięgnąć po nowe numery krakowskich czasopism wydawanych przez KBF: „Kraków Culture”, „Czas Literatury” oraz „Kraków i Świat”. Angażujących artykułów, rozmów i felietonów z pewnością starczy na całe święta, bo w grudniu możemy cieszyć się nowymi wydaniami wszystkich trzech magazynów. A co znajdziemy w środku?

Fot. KBF / materiały prasowe

W bezpłatnym kwartalniku „Kraków Culture” jak zawsze możemy szukać informacji o bieżących wydarzeniach kulturalnych w mieście. Znajdziemy tam artykuły i wywiady związane z festiwalami Boska Komedia, Opera Rara, Materia Prima i Krakowskim Festiwalem Górskim. Poznamy kulisy aktualnych i nadchodzących wystaw: nowej ekspozycji w Muzeum Inżynierii i Techniki, wystawy polskiej fotografii artystycznej 1927-1978 w Muzeum Fotografii oraz prezentacji dzieł Małgorzaty Mirgi-Tas w Międzynarodowym Centrum Kultury. Poczytamy również o krakowskiej tradycji szopkarskiej, zabawkarskich tradycjach Krakowa i działalności Muzeum Zabawek oraz o wizjach rozwoju nowohuckiego placu Centralnego. Magazyn przypomni także o gwiazdach, które wiosną przyszłego roku zagoszczą w TAURON Arenie Kraków: Michaelu Bublé czy Robbiem Williamsie.

Magazyn dostępny jest w wielu uczęszczanych krakowskich miejscach: punktach InfoKraków, instytucjach kultury, pałacu Potockich, bibliotekach czy wybranych kawiarniach, a także online na stronie krakowculture.pl/kwartalnik/.

W zimowym wydaniu „Czasu Literatury” znajdziemy natomiast arcyciekawą rozmowę Anny Marchewki i Jana Burnatowskiego z Tomaszem Pindlem – tłumaczem literatury hispanoamerykańskiej – o kulturze Środkowej Ameryki, a szczególnie o grozie, horrorze, ludowości i voodoo, a także przełożone przez niego opowiadanie Silviny Ocampo „Sybilla”. O grozie opowie w formie eseju również Michał Rusinek. Przeczytamy wiersze Adrienne Rich – amerykańskiej poetki, eseistki, feministki, aktywistki i wykładowczyni akademickiej, oraz komentarz do jej twórczości pióra Joanny Mąkowskiej. Ponadto: poezja Konrada Góry, fragmenty prozy Anny Kantoch, Adama Kaczanowskiego i Natalii Szuszczynskiej, teksty stałych felietonistów „Czasu Literatury” – Miry Marcinów, Sylwii Chutnik, Marka Bieńczyka i Małgorzaty Lebdy. Zapoznamy się również z laudacją 7. Ogólnopolskiego Konkursu Młodej Poezji i wierszami laureatów – Małgorzaty Osowieckiej, Natalii Roguz i Bartosza Dłubały.

W grudniowym numerze miesięcznika „Kraków i Świat” zajrzymy na Wawel przez obiektyw Andrzeja Nowakowskiego, którego monumentalny album „Wawel mój. Wawel nasz” ukaże się w przyszłym roku. Przeczytamy również jego rozmowę z Adamem Michnikiem, Janem Widackim i Henrykiem Woźniakowskim o książce Andrzeja Romanowskiego „Pamięć gromadzi prochy” w ramach cyklu „Krakowskie spotkania”. Cząstkę Wawelu odkrył przed czytelnikami miesięcznika również dyrektor zamku, Andrzej Betlej, który udostępnił redakcji nieoczywiste artefakty z kolekcji muzeum i zaprosił do swojego gabinetu. O duchu Krakowa opowie Adam Michnik. Przeczytamy również rozmowę Witolda Beresia z Krzysztofem Jasińskim – założycielem i dyrektorem artystycznym Teatru STU. Portret tegorocznego laureata Medalu za Mądrość Obywatelską znalazł się na okładce aktualnego wydania magazynu. A poza tym jak zawsze w numerze znajdziemy moc rekomendacji, ilustracje, komiksy, felietony i wiele wartościowych treści.

Kwartalnik „Czas Literatury” dostępny jest w punktach Garmond Press oraz Empik. Miesięcznik „Kraków i Świat” można zakupić w oddziałach Garmond Press, Kolportera i Ruchu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-12-22
Data aktualizacji: 2023-01-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź