Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków dobrym miejscem dla rodzin z dziećmi

Które europejskie miasta są najlepszymi miejscami do założenia rodziny i wychowywania dzieci? Według badań, przeprowadzonych przez Preply – aplikację do nauki języków, Kraków znalazł się na 20. miejscu – na równi z norweskim Tromso oraz angielskim Newcastle. To najwyższa pozycja wśród polskich miast. Na taką oceną wpływa m.in. niski wskaźnik przestępczości oraz obecność wielu terenów zielonych i rekreacyjnych.

Fot. pixabay.com

O badaniach firmy Peply pisaliśmy w maju zeszłego roku, kiedy ukazał się ranking. We wrześniu zestawienie zostało zaktualizowane, co jednak nie zmieniło pozycji Krakowa. Nadal jesteśmy najwyżej ocenianym polskim miastem pośród najlepszych w Europie miejsc do założenia rodziny i wychowywania dzieci. Ranking powstał niejako w kontekście kształtowania się nowego modelu życia, do którego przyczyniła się pandemia. Adaptacja do nowych warunków sprawiła, że dzięki pracy zdalnej otwiera się wiele możliwości, m.in. zmiana miejsca zamieszkania.

Jakie miasto do życia warto wybrać, również ze względu na komfort dzieci? Biorąc pod uwagę takie kryteria, jak: edukacja, zdrowie i bezpieczeństwo oraz czas wolny i styl życia, na podium sytuują się: Funchal na Maderze (Portugalia), Triest we Włoszech oraz Lizbona w Portugalii. Kraków został doceniony ze względu na dostęp do terenów zielonych oraz ośrodków sportowo-rekreacyjnych (10. miejsce w kategorii „czas wolny i styl życia”), niski wskaźnik przestępczości i czyste powietrze (25. miejsce w kategorii „zdrowie i bezpieczeństwo”). Inne polskie miasta, które znalazły się w rankingu, na dalszych jednak miejscach, to: Poznań, Gdańsk, Łódź i Katowice. Badanie objęło 131 miast w Europie.

Dlaczego warto wybrać właśnie Kraków?

Miasto podejmuje liczne działania i wspiera mieszkańców we wszystkich kluczowych obszarach mających wpływ na decyzję o potomstwie. Warto wymienić najważniejsze:

Miejskie działania są długoterminowe, kompleksowe i spójne. Mogą one wesprzeć krakowian w realizacji marzeń o rodzinie i pomóc im pokonać bariery w kwestii podjęcia decyzji o posiadaniu dzieci. To szczególnie ważne w obliczu obserwowanych spadków urodzeń i starzenia się społeczeństwa w Polsce.

Co może wpływać na poziom dzietności?

Miasto stwarza duże możliwości dla młodych osób: w szczególności interesujące perspektywy kształcenia się i rozwoju oraz podejmowania zatrudnienia. Sprzyja temu zróżnicowany rynek przedsiębiorców / pracodawców i satysfakcjonujące warunki wynagrodzenia. Jednocześnie miasto udostępnia atrakcyjną ofertę kulturalną i przedstawia interesujące możliwości na spędzanie wolnego czasu. To wpływa na zwiększony napływ ludności do Krakowa.

Na zwiększenie współczynnika dzietności w Krakowie oddziałują także dwie istotne kwestie związane z migracją ludności na pobyt stały:

  • napływ młodych ludzi – studentów oraz pracowników,
  • napływ cudzoziemców oraz uchodźców.

Dane statystyczne pokazują, że Kraków ma dodatnie saldo migracji zagranicznej – na 1 tys. ludności +0,9, tj. najwyższe w województwie małopolskim.

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-24
Data aktualizacji: 2023-02-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź