Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

MuFo podsumowuje działania i zaprasza na nowe wystawy

Rozszerzenie kolekcji i rozwój infrastruktury z zaproszeniem odwiedzających do trzech siedzib: MuFo Rakowicka, MuFo Józefitów i MuFo Strzelnica to główne osiągnięcia Muzeum Fotografii w Krakowie w ostatnich latach. Muzeum podsumowuje dotychczasowe działania i przybliża wystawy, które odbędą się w tym roku, jak też działania planowane w dłuższej perspektywie.

MuFo Rakowicka
Fot. Dorota Marta MuFo

W związku z rozpoczęciem drugiej kadencji Marka Świcy na stanowisku dyrektora Muzeum Fotografii w Krakowie instytucja podsumowała dotychczasowe działania, a także przybliżyła wizję rozwoju i działalności planowanej na okres 2023-2030.

Otwarcie dla odwiedzających trzech siedzib: MuFo Rakowickiej, MuFo Józefitów, i MuFo Strzelnicy to najważniejsze w ostatnich latach działania w zakresie inwestycji infrastrukturalnych Muzeum Fotografii w Krakowie. Przebudowa oddziału przy ul. Józefitów zakończyła się jesienią 2020 roku, a otwarcie dla odwiedzjących ze względu na pandemiczne ograniczenia nastąpiło lutym 2021 roku. Przekazany przez miasto budynek dawnej Zbrojowni przy ul. Rakowickiej, przekształcony w centrum wystawienniczo-edukacyjne, od 2021 roku pozwala przybliżać zarówno historię fotografii, jak też organizować wystawy i przedsięwzięcia koncentrujące się na tej dziedzinie sztuki. Trzecią siedzibą muzeum jest MuFo Strzelnica, otwarte dla zwiedzających we wrześniu 2018 roku.

Dodatkowo wokół MuFo Strzelnica od 2019 roku powstaje Ogród rzeźb MuFo – pierwszym obiektem, który pojawił się w tym miejscu są geometryczne rzeźby przestrzenne Kingi Nowak z cyklu „Anamorfozy”. Ogród jest także przestrzenią działań artystycznych – nad projektem „Neoplasma” pracował tu duet młodych artystów: Karolina Korecka i Fryderyk Kądziela. W marcu 2022 roku w ogrodzie powstała instalacja „Osiedle domków dla ptaków” Piotra Lutyńskiego.

We wrześniu 2021 po remoncie przeprowadzonym przez Zarząd Zieleni Miejskiej, charakter zmieniła północna część ogrodu, gdzie oprócz nowych nasadzeń pojawiły się intrygujące trójwymiarowe iluzje optyczne, wielobarwne formy geometryczne, zagadkowy pawilon camera obscura i powiększające lunety do obserwacji bujnej przyrody Lasku Wolskiego. Od lipca 2022 roku MuFo Strzelnica jest siedzibą Pracowni Inkubator.

 

Powiększenie kolekcji

W latach 2016-2022 mocny nacisk postawiono na rozwój zbiorów. Muzealia są podzielone na pięć różnych kolekcji – kolekcję fotografii nieprofesjonalnej, kolekcję fotografii atelierowej, kolekcję fotografii reportażowej i dokumentalnej, kolekcję sztuki oraz kolekcję sprzętu fotograficznego i filmowego. W 2016 roku muzeum posiadało 63 414 obiektów o łącznej wartości ok. 4,2 mln zł, a w 2022 roku było to już 92 314 obiektów o łącznej wartości blisko 7,9 mln zł.

Najcenniejsze nabytki z tego okresu to między innymi: zdjęcia Witkacego, heliograf Karola Hillera, instalacja Zuzanny Janin „Archiwum Uczuć Ulotnych”, zdjęcia Marka Janickiego z pacyfikacji kopalni Wujek, obiekty Janusza Tarabuły, fotografie Roberta Kuśmirowskiego, Jadwigi Maziarskiej, Józefa Robakowskiego oraz cykl zdjęć Wojciecha Wilczyka „Können Tränen meiner Wangen Nichts erlangen”.

Co czeka odwiedzjących Mufo?

Na 2023 rok muzeum Fotografii zaplanowało wystawę finalistów Deutsche Börse Photography Foundation Prize za rok 2022. Ekspozycja będzie dostępna od 30 czerwca do 17 września. Natomiast bohaterem wystawy planowanej na okres: październik 2023 – styczeń 2024 będzie Edward Steichen.

Będzie to pierwsza w Polsce prezentacja jednego z największych klasyków światowej fotografii, który w okresie międzywojennym kształtował gusta amerykańskiej socjety zdjęciami publikowanymi w magazynach modowych takich jak „Vogue” czy „Vanity Fair”, był także jednym z pierwszych kuratorów Działu Fotografii w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Wszystkie obiekty, które zobaczymy na wystawie w MuFo to oryginalne odbitki zdjęć Steichena, pochodzące z wyjątkowego zespołu prac.

A co MuFo planuje w kilkuletniej perspektywie? Przedstawiciele instytucji podkreślają, że MuFo jako jedyne muzeum fotografii w Polsce chce prezentować jak najszersze spojrzenie na fotografię jako medium. W związku z tym muzeum planuje realizację szerokiego programu skupionego na czterech filarach – prezentacji klasyki polskiej fotografii (wystawa Zofii Rydet), klasyki światowej fotografii (wystawa Edwarda Steichena), fotografii jako sztuki współczesnej (wystawa Deutsche Börse Foundation Photography Prize), a także odkrywania wyjątkowych, nieznanych szerszej publiczności zjawisk (wystawa krakowskiego fotografa i wynalazcy Adama Karasia).

Informacje o bieżących działaniach instytucji można śledzić na jej stronie internetowej – link tutaj.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-25
Data aktualizacji: 2023-02-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź