Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przedstawiciele UNICEF odwiedzili krakowski żłobek i klub rodziców

W ramach partnerstwa z UNICEF, Kraków realizuje szereg działań wspierających dzieci i rodziny z Ukrainy. Do najważniejszych inicjatyw można zaliczyć organizację zajęć integracyjnych w wybranych klubach rodziców oraz dofinansowanie kosztów opieki nad najmłodszymi w placówkach prywatnych.

Fot. Krakowska Karta Rodzinna

Pod koniec stycznia w klubie rodziców z dziećmi do lat 3, prowadzonym na zlecenie miasta przez Stowarzyszenie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia, dziennikarka „Daily Mirror”, wraz z przedstawicielami UNICEF spotkała się, by porozmawiać z rodzicami, opiekunami dzieci, pracownikami i wolontariuszami, a przede wszystkim z uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Opiekunowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Opowiedzieli m.in. o tym, jak radzą sobie w obecnej sytuacji oraz z jaką pomocą spotkali się ze strony miasta, w którym znaleźli schronienie przed wojną. Perspektywę Krakowa, w zakresie oferowanej przez miasto pomocy, oraz całą istotę i koncepcję utworzenia klubów rodziców przedstawiła Marzena Paszkot, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny, która udzieliła obszernego wywiadu dla dziennikarki brytyjskiego dziennika „Daily Mirror”.

Klub rodziców prowadzony przez Stowarzyszenie Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych „Pro Familia”, jest jednym z trzech Klubów prowadzonych przez organizacje pozarządowe, które w ramach współpracy z UNICEF od 1 lipca 2022 r. Oprócz swojej standardowej, codziennej działalności, organizuje spotkania integracyjne dla rodzin ukraińskich i polskich, w tym konsultacje ze specjalistami i różnorodne warsztaty.

Ze środków otrzymanych od UNICEF, finansowane są dodatkowe 3 godziny dziennie, w ramach których, rodzice i dzieci mogą skorzystać z bogatej oferty zajęciowej, poprzez uczestnictwo np. w: lekcjach j. polskiego, spotkaniach z psychologiem, terapeutą itp. Przez cały czas do dyspozycji rodziców i dzieci jest animator, a w przerwach między zajęciami mogą skorzystać z drobnego poczęstunku. W okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. zrealizowano łącznie 1180 godziny dodatkowych zajęć integracyjnych, z których skorzystało łącznie 3074 osób z Ukrainy.

Więcej informacji na temat dłuższej działalności wybranych klubów rodziców można znaleźć tutaj.

Delegacja UNICEF, wraz z donatorami i darczyńcami z USA oraz przedstawicielami Krakowa, odwiedziła także jeden z krakowskich żłobków – Niepubliczny Żłobek Zielona Wyspa IV, przy ul. Wielickiej 57/LU5. które od 1 lipca 2022 r., w ramach wsparcia UNICEF zapewniają pokrycie większości kosztów opieki i wyżywienia w prywatnych instytucjach opieki nad dziećmi do lat 3, w tym w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla ukraińskich dzieci. W czasie wizyty w żłobku obecna była właścicielka Pani Jolanta Muszyńska i pracownicy żłobka. Po powitaniu przybyłych gości, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Mateusz Płoskonka przybliżył zasady organizowania i funkcjonowania opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, a następnie odpowiadał na liczne pytania dotyczące krakowskich żłobków w związku ze wsparciem zapewnianym przez UNICEF. Przedstawiciele UNICEF mogli również porozmawiać z dyrektorem i pracownikami żłobka oraz zobaczyć jak wygląda codzienna opieka nad dziećmi. W 2022 roku 193 ukraińskich dzieci skorzystało z opieki, zapewnianej dzięki wsparciu UNICEF.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-02-10
Data aktualizacji: 2023-02-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź