Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

RękoDzieło, czyli cudeńka krakowskich uczniów

Wykonane w różnych technikach prace: mozaiki, maski, donice, makramy, biżuteria i inne dekoracje – takie wyjątkowe przedmioty powstają w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1, m.in. na lekcjach sztuki użytkowej. Tylko do dziś, 24 marca z twórczością uczniów można się zapoznać przy okazji wizyty w Pałacu Wielopolskich.

Fot. materiały prasowe

Na wystawie, którą można obejrzeć w holu magistrackim, prezentowane są prace wykonane przez uczniów w ramach zajęć w Szkole Przysposabiającej do Pracy nr 2 oraz w Szkole Branżowej I Stopnia nr 30 – m.in. podczas lekcji sztuki użytkowej, ceramiki, obsługi biurowej, stolarstwa, zajęć praktycznych nauki zawodu, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych w internacie.

Uczniowie SOSW nr 1 mogą wybierać spośród szerokiego wachlarza technik plastycznych – nawiązują do tradycji ludowych, ucząc się bibułkarstwa, malowania na drewnie czy tkaninie, opanowują podstawy tkactwa, filcowania, florystyki, grafiki (linoryt). W efekcie powstają przedmioty, które mogą nadać wyjątkowości każdej przestrzeni.

Proces twórczy ma wartość terapeutyczną – pozwala zmierzyć się z ograniczeniami, uczy wytrwałości i zaangażowania, niweluje stres, stwarza warunki do współpracy, daje radość i satysfakcję – ale chodzi też o to, żeby nabyte w szkole umiejętności zamienić w pasję, która może nam towarzyszyć w dorosłym życiu. Każdy więc wybiera najlepszą dla siebie technikę, dostosowaną do własnych możliwości i zainteresowań. Dzięki temu, jak mówią opiekunowie, każda rzecz, która wychodzi spod rąk uczniów, ma duszę.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-15
Data aktualizacji: 2023-03-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź