Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Portal Kraków Heritage został rozbudowany

W sieci jest już dostępna pełna wersja portalu Kraków Heritage, rozwijanego od kongresu Miast Światowego Dziedzictwa OWHC w 2018 r. To dwujęzyczny portal z bogatą bazą tekstów, fotografii i map Krakowa, przybliżający również formy ochrony jego dziedzictwa. Odświeżona i wzbogacona wersja portalu informować będzie także o najważniejszych wydarzeniach związanych z tegorocznym jubileuszem 45-lecia wpisu historycznego centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Fot. Materiały prasowe

Kraków Heritage – idea

Kraków to miasto, w którym każdy kamień ma coś do opowiedzenia. A właściwie mówią mieszkańcy, wymieniający się na internetowych forach niezliczonymi zdjęciami i rodzinnymi wspomnieniami, przewodnicy i przewodniczki zafascynowani historycznymi ciekawostkami i anegdotami, środowisko konserwatorskie z uwagą i troską przywracające dawny blask detalom – od renesansowych attyk po godła modernistycznych kamienic i witryny zakładów rzemieślniczych.

Portal Kraków Heritage w swoim założeniu integruje treści rozproszone jak dotąd po różnych zakątkach sieci. To brama do dziedzictwa Krakowa: zarówno dla krakowian z dłuższym stażem, których ciągle potrafią zaskoczyć dzieje miasta, jak i dla tych, którzy swoją przygodę z Krakowem dopiero zaczynają – jako jego nowi mieszkańcy lub poszukujący turyści. To wreszcie informator dla szukających informacji o konkretnych programach wsparcia, instytucjach zajmujących się dziedzictwem czy o problematyce ochrony dziedzictwa i konserwacji zabytków.

Portal ujmuje dziedzictwo bardzo szeroko, obejmując spojrzeniem nie tylko zabytki, ale także fenomeny dziedzictwa niematerialnego: historyczne targi miejskie, historyczne księgarnie i antykwariaty, a nawet murale.

Kraków Heritage – struktura

Na portal składa się kilkadziesiąt popularyzatorskich tekstów bogato ilustrowanych archiwalnymi zdjęciami i grafikami. Są one podzielone na dwie główne sekcje poświęcone dziedzictwu materialnemu i niematerialnemu.

Opowieści o zabytkach kultury materialnej ułożone są w klasycznym porządku chronologicznym i równolegle w formie czterech artykułów poświęconych najcenniejszym pod względem historycznym dzielnicom Krakowa: Staremu Miastu, Kazimierzowi, Podgórzu i Nowej Hucie. Osobny wpis poświęcony został rzece Wiśle, która ukształtowała historyczny krajobraz Krakowa.

Sekcja poświęcona dziedzictwu niematerialnemu przybliża dorobek Krakowa w siedmiu obszarach ludzkiej kreatywności zgodnie z klasyfikacją UNESCO – od literatury i muzyki po design i gastronomię.

Portal zawiera też informacje o międzynarodowych organizacjach w obszarze dziedzictwa, do których przynależy Kraków, a także regularnie aktualizowany blog, na którym pojawiać się będą teksty poświęcone różnym aktualnym tematom w refleksji nad dziedzictwem Krakowa.

W swoim założeniu portal wychodzi naprzeciw zmianom w postrzeganiu dziedzictwa. Dziś jeszcze bardziej niż postrzegamy przeszłość jako budulec teraźniejszości – nie tylko w wymiarze architektury różnych epok, ale ludzi, którzy wypełniają tę przestrzeń swoją pracą i codziennymi przyzwyczajeniami, decydując o autentyczności i wyjątkowości różnych miejsc na świecie. Taki właśnie Kraków przybliża odbiorcom portal.

Kraków Heritage – znaczenie i konteksty

 – Od dłuższego czasu nosiliśmy się z zamiarem zintegrowania w jednym miejscu wszystkich rozproszonych elementów, tekstów zamawianych na potrzeby różnych publikacji, wiedzy dotyczącej dziedzictwa Krakowa i jego zarządzaniem w przystępnej dla odbiorcy formie – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. kultury. – Portal Kraków Heritage w aktualnej postaci odpowiada na tę potrzebę i rozwija wcześniejsze pomysły związane m.in. z 41. Sesją Komitetu Światowego Dziedzictwa czy 15. Kongresem OWHC. To przewodnik dla wszystkich, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie, co czyni nasze miasto wyjątkowym. Dla nas – mieszkańców i dla wszystkich, którym bliski jest Kraków – dodaje.

 – Portal Kraków Heritage to ważne narzędzie wspomagające prowadzenie zintegrowanego zarządzania dziedzictwem Krakowa. Można tu nie tylko dowiedzieć się, dlaczego Wisła dała początek Krakowowi i dlaczego założenie architektoniczne i urbanistyczne Nowej Huty zasłużyło na status Pomnika Historii. To także portal, na którym sprawdzimy, w jaki sposób ubiegać się o środki na remont konserwatorski kamienicy czy jakie działania podejmuje Kraków dla ochrony elementów swojego niematerialnego dziedzictwa – mówi Katarzyna Piotrowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Portal powstał w związku z przypadającymi w tym roku obchodami 45. rocznicy wpisu historycznego centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przypomnijmy, że Kraków wraz z Kopalnią Soli w Wieliczce był jednym z pierwszych dwunastu obiektów na świecie w tym prestiżowym zestawieniu.

Rozbudowę witryny, obejmującą projekt graficzny, licencję do tekstów i materiałów wizualnych oraz tłumaczenia sfinansowano z bieżącego budżetu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozciągnięte na dwa lata prace kosztowały 74 tys. zł.

Kraków Heritage – gdzie znaleźć?

Strona Kraków Heritage dostępna jest pod adresem www.krakowheritage.com, w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Informacje, materiały wizualne i ciekawostki związane z dziedzictwem Krakowa można też znaleźć na profilach Kraków Heritage w mediach społecznościowych:

Zapraszamy do wirtualnych spacerów po Krakowie – Miejscu Światowego Dziedzictwa UNESCO!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-20
Data aktualizacji: 2023-04-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź