Spacery tematyczne w Muzeum Krakowa
Kalendarium spacerów tematycznych proponowanych w różnych oddziałach Muzeum Krakowa w tygodniu od 15–21 lipca.
sobota, 20 lipca, godz. 10.00
Rydlówka w Galerii Bronowice. Rydlówka ul. Włodzimierza Tetmajera 28
Miejsce wydarzenia Galeria Bronowice
W Galerii Bronowice zostanie wystawione stoisko edukacyjne Rydlówki. Goście galerii będą mieć okazję usłyszeć o najsłynniejszej chacie w Bronowicach Małych w przestrzeni niespodziewanej i nieoczywistej, ponieważ Rydlówka i Galeria Bronowice to nie tylko sąsiedzi, ale i partnerzy we wspólnych działaniach.
Rodziny z dziećmi będą mieć okazję, by przymierzyć bronowickie stroje ludowe, wykonać ozdoby inspirowane sztuką ludową oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną muzeum. Osoba prowadząca: Ewelina Radecka. Udział bezpłatny.
sobota, 20 lipca, godz. 11.00
Nie szata czyni człowieka, czyli spacer szlakiem dawnych krakowskich konfekcji, pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35 - miejsce zbiórki
Wydarzenie zapowiadające Imieniny Krzysztofa - Święto pałacu Krzysztofory.
Jedną z wizytówek Krakowa są znajdujące się na Rynku Głównym Sukiennice. Przez wieki były najważniejszym miejscem, w którym odbywał się handel suknem. Gdzie poza Sukiennicami krakowianie zaopatrywali się w ubiory i jakie konfekcje odwiedzali? Jakie stroje uchodziły w XIX i XX wieku za najbardziej kontrowersyjne? Czy w przypadku krakowian możemy mówić o swoistym targu próżności dotyczącym ubiorów? Tego wszystkiego dowiemy się podczas spaceru. Prowadzenie: Justyna Kasińska/MK, Małgorzata Kuciel/MK.
Cena: 20 zł. Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających, pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Limit: 25 osób.
sobota, 20 lipca, godz. 14.30
Nowohucianie o Polsce Ludowej. Czas wolny – spacer z prof. Agnieszką Chłostą-Sikorską, Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Wyjątkowy spacer z prof. Agnieszką Chłostą-Sikorską, która zabierze uczestników w miejsca przywoływane w swojej najnowszej książce „Nowohucianie o Polsce Ludowej. Codzienność i świąteczność we wspomnieniach uczestników Podwieczorków w Muzeum PRL”. Czas wolny nazywano „zdobyczą klasy robotniczej”, uzyskaną dzięki zmianie systemu władzy. Rządzący Polską Ludową przekonywali, że odpoczynek ludzi pracy stanowił jedną z najważniejszych pozytywnych zmian, jakie zaszły w naszym kraju po II wojnie światowej, co zostało potwierdzone zapisami w Konstytucji PRL. Stąd projektantom Nowej Huty przyświecała idea stworzenia tutaj także miejsc do odpoczynku. Tworzono tereny zielone, ścieżki spacerowe, parki i skwery z ławeczkami, na których można było odpocząć. Postanowiono również o budowie obiektów rekreacyjnych i sportowych, dobrze wyposażonych boisk, basenów czy lodowisk. Oprócz tego zaprojektowano domy kultury, biblioteki i czytelnie, teatry, kina oraz miejsca na festyny i potańcówki. Spacer finansowany z dotacji Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Osoba prowadząca: dr hab. prof. UKEN Agnieszka Chłosta-Sikorska.
Limit osób: 30. Bilet: 20 zł. Rezerwacja: pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60.
sobota, 20 lipca, godz. 15.00–22.00
Dzień targowy w średniowiecznym Krakowie, Barbakan, ul. Basztowa
Drużyna Wojów Wiślańskich KRAK:
- pokazy walk i manewrów
- kramy z wyrobami ze skóry, z artykułami metalowymi
- pokazy wyrobu towarów rzemieślniczych
- prelekcje dotyczące handlu i targów w średniowieczu
- scenki rodzajowe przybliżające życie w średniowieczu
21.00–22.00 – koncert zespołu Daj Ognia
Cały program cyklu oraz informacje na stronie. Rezerwacja i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.