Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zapraszamy na Noc Kin Studyjnych

Już dzisiaj, 15 kwietnia, odbędzie się pierwsza z cyklu Krakowskich Nocy. Aż do października co miesiąc mieszkańcy Krakowa i goście będą mogli korzystać z bogatej oferty kulturalnej miasta ujętej w wyjątkową formę nocnych wydarzeń. Na początek zapraszamy do krakowskich kin studyjnych, w których odbędą się seanse, spotkania, prelekcje i warsztaty.

Fot. materiały prasowe

Ideą cyklu Krakowskie Noce jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze poprzez zaproszenie do korzystania z atrakcyjnej oferty skierowanej do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów. To jednocześnie promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.

− Krakowskie Noce to wiele ciekawych wydarzeń. To szansa na bezpośrednie spotkanie z krakowską kulturą w wielu odsłonach, nieraz zaskakujących. Podczas tych wydarzeń razem z partnerami wychodzimy, często dosłownie, z naszą ofertą kulturalną bezpośrednio do mieszkańców i gości. Jesteśmy na ulicach, placach miasta, otwieramy szeroko drzwi do teatrów, sal koncertowych, kin studyjnych, a także kościołów czy miejsc związanych z poezją – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Projekt składa się z siedmiu odsłon: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Tańca, Noc Jazzu, Noc „Cracovia Sacra”, Noc Poezji i Noc Kin Studyjnych. Organizatorem cyklu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który przygotowuje poszczególne odsłony we współpracy z instytucjami kultury i partnerami. Program każdej Nocy jest niepowtarzalny, zbudowany wokół tematu przewodniego, bądź prezentujący wydarzenia, premiery i projekty ostatniego sezonu artystycznego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia (zarówno w siedzibach instytucji, jak i w plenerze) jest bezpłatny lub kosztuje przysłowiową złotówkę. Każdego roku w Krakowskich Nocach uczestniczy ponad 180 tys. odbiorców. Najstarsza z cyklu jest Noc Muzeów, organizowana od 2004 r., a najmłodsza Noc Kin Studyjnych, której czwarta edycja odbędzie się już w najbliższy weekend.

− Kraków od wielu lat realizuje różnorodne działania wspierające kina studyjne, które porównujemy do nieformalnych ośrodków kultury. Naśladują nas inne miasta w kraju, bo świadomość tego, jak ważną rolę dla kultury mają takie kina jest coraz większa. Idea dołączenia do cyklu Krakowskich Nocy wydarzeń organizowanych w kinach studyjnych zrodziła się w czasie pandemii – w tym szczególnie trudnym okresie chcieliśmy je dodatkowo wesprzeć. Taka formuła udostępniania sztuki kinowej i przybliżania oferty kin studyjnych (wtedy w formule online) bardzo spodobała się mieszkańcom i gościom. Kontynuujemy ją zatem już stacjonarnie, zapraszając do krakowskich kin studyjnych na seanse i ciekawe wydarzenia. I wiemy, że ci, którzy wzięli udział w Nocy, którzy mieli okazję poczuć, jak wyjątkowym doświadczeniem jest seans w kinie kameralnym – miejscu „z duszą”, chętnie tu potem wracają – do udziału w Nocy Kin Studyjnych zaprasza Katarzyna Olesiak, która podkreśla jednocześnie, że Noc Kin Studyjnych jest świetnym przykładem obrazującym współpracę między instytucjami.

 

W przedsięwzięciu biorą udział wszystkie krakowskie kina studyjne: Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, podgórska Kika i nowohucki Sfinks. Pięć z nich przygotowało tematyczne maratony filmowe: Kika proponuje filmy, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda, Kijów zaprezentuje program ekologiczny #ECOwKinieKIJÓW, w Paradoxie będziemy poznawać znaczenie kostiumu filmowego, Mikro przedstawi krakowskich morderców, a w Sfinksie będziemy podziwiać na ekranie zjawiskową Penelope Cruz.

4. edycja Nocy Kin Studyjnych to także ciekawe prelekcje i spotkania z twórcami. Kameralne Mikro zaprasza na spotkanie z Piotrem Litką i Przemysławem Semczukiem, twórcami dokumentów z serii „Polscy. Seryjni”. Kika przygotowała wideoprelekcję Tomasza Kolankiewicza – dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przed filmem „Do widzenia do jutra” oraz prelekcję przed filmem „Niewinni Czarodzieje” – twórczość Krzysztofa Komedy przybliży Magda Miśka-Jackowska, autorka podcastu o muzyce filmowej SCORE AND THE CITY. W Agrafce odbędzie się spotkanie z Dorotą Pomykałą grającą główną rolę w filmie „Kobieta na dachu”, a w Paradoxie podyskutujemy z filmoznawczynią Dianą Dąbrowską o kostiumach filmowych.

Noc Kin Studyjnych to wydarzenie dla osób w każdym wieku. Nie zabraknie propozycji dla dzieci i młodzieży. W Kice odbędzie się projekcja filmu „Yuku i magiczny kwiat”, w Sfinksie warsztaty dla dzieci dotyczące animacji filmowej a w Kijowie ekowarsztaty dla dzieci i pokaz filmu „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”. W Kinie Pod Baranami czeka na nastolatków prawdziwa gratka: nocny maraton filmowy przygotowany specjalnie z myślą o osobach 14+.

– Kina studyjne to możliwość poznawania historii w szczególnym miejscu, zaciemnionym, wyciszonym. Kino daje nam możliwość intymnego spotkania z samym sobą, wejścia w głąb siebie poprzez perspektywę obrazu filmowego. A kino studyjne to uważne oglądanie, to spotkania z filmami, które niekoniecznie są w głównym nurcie − to filmy własnego wyboru, na które to my chcemy iść, które sami musimy wyszukać i nad którymi musimy się zastanowić. Takie filmy zostają z nami na całe życie – podkreślał Miłosz Horodyski, prezes zarządu spółki Apollo Film, do której należą kina Kijów i Mikro. Podczas konferencji prasowej poświęconej tegorocznej Nocy Kin Studyjnych zapewniał, że Noc Kin Studyjnych będzie okazją na takie właśnie intymne i uważne spotkania z filmami.

Na program Nocy składają się projekcje, spotkania, prelekcje, dyskusje a także Kinowa Gra Miejska. Jej uczestnicy będą podróżować śladami krakowskich kin studyjnych i rozwiązywać zagadki związane z miejscami, w których kręcone były filmy i zdobywać punkty.

Na tegoroczną edycję imprezy kina przygotowały blisko półtora tysiąca bezpłatnych wejściówek (maksymalnie dwie na osobę), które można odbierać w kinowych kasach.

Szczegółowy program 4. Nocy Kin Studyjnych imprezy jest dostępny na stronie krakowskienoce.pl (zakładka: Program) oraz na profilu Krakowskie Noce.

Terminy tegorocznych Krakowskich Nocy:

  • Noc Kin Studyjnych: 15 kwietnia
  • Noc Muzeów: 19 maja
  • Noc Tańca: 3 czerwca
  • Noc Teatrów: 17 czerwca
  • Noc Jazzu: 15 lipca
  • Noc Cracovia Sacra: 14 i 15 sierpnia
  • Noc Poezji: 6-8 października.

Szczegóły dotyczące poszczególnych Krakowskich Nocy można śledzić na stronie internetowej krakowskienoce.pl oraz na Facebooku i Instagramie.

Patroni medialni: TVP Kraków, Radio Kraków, „Gazeta Wyborcza” Kraków, Love Kraków, Dwutygodnik KRAKÓW.PL.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-04-06
Data aktualizacji: 2023-04-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź