Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Cricoteka zaprasza na 108. urodziny Tadeusza Kantora

6 kwietnia 1915 roku urodził się Tadeusz Kantor. W ramach upamiętnienia rocznicy urodzin patrona Cricoteka zaprasza na „Baden-Baden” – rozpisaną na kilka obiektów, dźwięk i działanie performatywne ingerencję Bogusława Bachorczyka w przestrzeń Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora.

Fot. materiały prasowe

W poniedziałek, 17 kwietnia, o godz. 18.00, przy ul. Siennej 7/5 odbędzie się „Baden-Baden” – rozpisana na kilka obiektów, dźwięk i działanie performatywne ingerencja Bogusława Bachorczyka w przestrzeń Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora.

Bogusław Bachorczyk zaprasza do „Baden-Baden”. Czy można wyobrazić sobie bardziej urokliwe miejsce na świętowanie urodzin niż zagraniczny kurort? Na przykład 108. urodzin Kantora. Co z tego, że to nie okrągła rocznica. Pamięć ma swoje własne hierarchie.

„Baden-Baden” Bachorczyka jest trzecią, po działaniu Andrew Taggarta i Chloe Lewis w 2012 r. i Sarkisa w 2019 r., ingerencją artystyczną w przestrzeni Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej. O jej źródle artysta pisze:

W wakacje 1989 roku, wracając z Bieszczad z grupą znajomych ze szkoły, odwiedziliśmy pracownię Tadeusza Kantora na ul. Kanoniczej. Mistrz był u siebie. Wdał się z nami w rozmowę: pytał, skąd jesteśmy, my, że z Kenara. Zapytał o Tadeusza Brzozowskiego, co u niego – ten nie żył już 2 lata. Rozdał nam swoje nowe teki z rysunkami. Gdy usłyszał, że jestem z Kenara, zaproponował mi, żebym zrobił dla niego ostatnią deskę ratunku – rzeźbę, którą chciał zawiesić nad ulicą Kanoniczą, od drzwi pracowni do kamienicy na przeciwko. W pracowni było kilku współpracowników i sprzątaczka. Jedna z pań podliczyła nas za katalogi. Kantor dzwonił, ustalał z kimś odbiór ze stacji, sprzątaczka pracowała. I nagle Kantor zrobił pani karczemną awanturę, spektakularnie krzycząc: „Pani tu sprząta, a ja dzwonię do Baden-Baden!” Wszystko wyglądało jak w jego teatrze. Po 34 latach zrobiłem ostatnią deskę ratunku na zamówienie mistrza. Pokazana zostanie w jego pracowni na urodziny. Dyżur przy desce będą mieli Maria Jarema, Jonasz Stern i ja z twarzą z tamtego czasu.

Dodatkowe informacje o wydarzeniach organizowanych w związku ze 108. rocznicą urodzin Tadeusza Kantora można znaleźć tutaj.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-04-14
Data aktualizacji: 2023-04-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź