Krakowscy przedsiębiorcy włączyli się w „Pakt dla klimatu”
11 partnerów przystąpiło do miejskiej inicjatywy „Pakt dla klimatu”. 23 maja w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej zastępca prezydenta Andrzej Kulig wręczył przedstawicielom firm oraz uczelni dokumenty przystąpienia do tego przedsięwzięcia.
– W ubiegłym roku zorganizowaliśmy panel klimatyczny, zakończony rekomendacjami, które systematycznie realizujemy. Jedną z nich było stworzenie takiej szerokiej koalicji mieszkańców, samorządu, ale także firm, które w tym mieście funkcjonują do wspólnych działań na rzecz klimatu – mówił podczas spotkania Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.
„Pakt dla klimatu” został powołany w 2022 roku, a jego celem jest zwiększenie zaangażowania przedsiębiorców, instytucji publicznych, organizacji społecznych i środowisk naukowych działających na terenie Krakowa do uzyskania neutralności klimatycznej i przeciwdziałanie zmianom klimatu.
W tym roku wśród przystępujących do tej inicjatywy są:
- ASTOR
- AstraZeneca Pharma Poland
- BP
- BWI Group
- Canal+
- Columbus Energy
- Konfederacja Lewiatan
- Krakowski Park Technologiczny
- Shell Business Operations Kraków
- Uniwersytet Ekonomiczny
- Uniwersytet Rolniczy
Partnerzy deklarują podjęcie działań na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia, opracowanie strategii klimatycznej oraz zobowiązują się do corocznego informowania miasta o prowadzonych działaniach wpisujących się w idee paktu.
Ten dokument to deklaracja poparcia dla starań miasta, aby uzyskać neutralność klimatyczną.
Kraków od lat konsekwentnie realizuje działania mające na celu osiągnięcie tego celu, wdrażając programy sektorowe w różnych obszarach, np. w zakresie zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, efektywności energetycznej czy dostępności komunikacyjnej. Aby zrealizować to wyzwanie Kraków, zaprasza także partnerów zewnętrznych do współpracy.
„Pakt dla klimatu” to także wymiana doświadczeń pomiędzy partnerami zaangażowanymi w działania na rzecz klimatu, promocja rozwiązań pro-klimatycznych, a docelowo także ograniczenie emisji.
Szczególna odpowiedzialność w zakresie powstrzymania zmian klimatycznych i przeciwdziałania ich skutkom spoczywa na miastach, które globalnie zużywają 60-70 proc. energii i generują 75 proc. światowych emisji związków węgla.
Działanie samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz mieszkańców dużych metropolii w obszarze redukcji obecnych emisji jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia celów klimatycznych, które ograniczą degradację środowiska naturalnego. Cele te jednoznacznie popiera Kraków, który dąży do uzyskania neutralności klimatycznej w najkrótszym możliwym czasie, w warunkach sprawiedliwiej transformacji.