Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koncert z okazji 50. rocznicy współpracy Krakowa i Lipska

50 lat temu Kraków i Lipsk podpisały umowę partnerską. Dla upamiętnienia tego jubileuszu dzisiaj, 4 czerwca, odbędzie się koncert muzyki barokowej „Kraków – Lipsk. Muzyczny dialog”. W pałacu Krzysztofory wystąpią Nadja Zwiener oraz Katarzyna Tomczak-Feltrin.

Fot. Materiały organizatorów

Koncert w pięknych wnętrzach sali Fontany w pałacu Krzysztofory (oddział Muzeum Krakowa – Rynek Główny 35) rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Usłyszymy utwory wykonywane na barokowych skrzypach i klawesynie, których autorami byli: Mikołaj z Krakowa (ca 1540), Marco Scacchi (1602-1662), Karol Ogiński (druga poł. XVIII w.), Johann Georg Pisendel (1687-1755) oraz Johann Sebastian Bach (1685-1750).

Nadja Zwiener zagra na skrzypcach barokowych. Ta urodzona w Erfurcie, wykształcona w Berlinie i Londynie, skrzypaczka ma w swoim repertuarze utwory od baroku do romantyzmu, z wycieczkami do repertuaru współczesnego. Grała w wielu brytyjskich zespołach muzyki dawnej, a od 2005 roku pracowała również jako koncertmistrz w zespołach francuskich. Od 2007 r. jest koncertmistrzem zespołu The English Concert, z którym występuje również regularnie jako solistka. Współpracuje jako gościnny koncertmistrz z Akademie für Alte Musik Berlin oraz belgijskim zespołem muzyki dawnej B'Rock. Muzyka Bacha zajmuje szczególne miejsce dla pochodzącej z Lipska / Turyngii skrzypaczki. W latach 2016-2022 pełniła funkcję koncertmistrza Gaechinger Cantorey (International Bach Academy Stuttgart). Gra na barokowych skrzypcach wykonanych w Rzymie przez Davida Tecchlera w 1723 r., czyli w roku, w którym Bach rozpoczął działalność w Thomaskirche w Lipsku. W kwietniu 2021 r. ukazała się jej pierwsza solowa płyta „Senza Basso – Drogi do Bacha” wydana przez lipską wytwórnię GENUIN.

Katarzyna Tomczak-Feltrin – klawesynistka z pasją wykonująca muzykę dawną, jak i dbająca o współczesny wizerunek swojego instrumentu i nieustanne poszukiwanie dla niego nowego repertuaru i kontekstu. Absolwentka Wydziału Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Krakowie oraz londyńskiej Guildhall School of Music, laureatka I nagrody w konkursie klawesynowym Musica Britannica, II nagrody w międzynarodowym konkursie muzyki kameralnej Van Wassenaer w Holandii, stypendystka Britten-Pears Young Artist Programme. Koncertowała na wielu festiwalach muzyki dawnej i współczesnej. Współzałożycielka zespołów The Burney Players, Collectif Baroque Hippocampe. Od 2006 r. mieszka we Francji, koncertuje jako solistka i kameralistka, współpracuje z takimi zespołami jak Le Concert d'Astrée, La Grande Ecurie, Camerata de Flandres a także Orchestre National de Lille. Jest wykładowczynią historycznych instrumentów klawiszowych i koordynatorką wydziału muzyki dawnej w Konserwatorium w Dunkierce. Od lat z zaangażowaniem promuje kulturę polską za granicą.

Ważny jubileusz

Kraków i Lipsk współpracują ze sobą od 50 lat. We wrześniu 1973 r. została podpisana umowa partnerska, która została odnowiona w 1995 r. Już w 1969 r. otwarto w Lipsku Polskie Centrum Informacji i Kultury, które dziś ma swoją siedzibę na rynku jako Instytut Polski w Berlinie, Oddział w Lipsku.

Lipsk posiada gęstą sieć partnerów – instytucji i stowarzyszeń obywatelskich – działających w kontekście polsko-niemieckim. Na przestrzeni ostatniego półwiecza miasta zrealizowały wspólnie wiele cennych przedsięwzięć, m.in. z dziedziny edukacji, współpracy środowisk młodzieżowych, pomocy społecznej i polityki senioralnej, gospodarki komunalnej, promocji, a przede wszystkim w dziedzinie kultury.

Lipsk jest miastem muzyki, żyli tam i tworzyli Jan Sebastian Bach, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Clara i Robert Schuman, Gustaw Mahler czy Ryszard Wagner. W 2005 roku Friedrich Magirius, były prezydent Lipska, za swoje zaangażowanie w polsko-niemieckie pojednanie i współpracę obu miast został mianowany Honorowym Obywatelem Stołeczno Królewskiego Miasta Krakowa. Friedrich Magirius od 2022 r. jest również Honorowym Obywatelem miasta Lipska. Nadal prężnie działa na rzecz polsko-niemieckiej wymiany młodzieży zgodnie z mottem: „Z pamięci o przeszłości i pojednania powstają te projekty, które pociągają ludzi za sobą we wspólną europejską przyszłość”.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-24
Data aktualizacji: 2023-06-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź