Za nami krakowska Noc Tańca
W sobotę, 3 czerwca, odbyła się 5. edycja krakowskiej Nocy Tańca. W programie wydarzenia były m.in. pokazy taneczne na trzech scenach plenerowych: na placu Szczepańskim, przy Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz przy Nowohuckim Centrum Kultury. Nie zabrakło także warsztatów, wykładów i otwartych potańcówek.
Przesłaniem wydarzenia było celebrowanie tańca i czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki. Taniec to przecież jedna z najbardziej naturalnych form ruchu, praktykowana w wielu kulturach. Może być pasją i sportem, może być językiem wyrażania emocji, jak również bardzo przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Trzeba również podkreślić, że taniec to jednocześnie tradycja i cenne niematerialne dziedzictwo.
Doceniając rolę tańca jako dziedziny sztuki i znaczenie jej twórców dla krakowskiej kultury, miasto realizuje różnorodne działania wspierające lokalną scenę taneczną. Między innymi od 5 lat organizowana jest krakowska Noc Tańca, która w tym roku odbyła się 3 czerwca.
− Wśród działań miasta wspierających promocję i rozwój krakowskiej sceny tańca można także wymienić obchody Międzynarodowego Dnia Tańca, organizację Festiwalu Tańców Dworskich, działania związane ze staraniami o wpis poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO oraz wsparcie w postaci dofinansowań i stypendiów przyznawanych twórcom i artystom związanym z tą dziedziną. Taniec rozumiany jako forma sztuki zajmuje istne miejsce w krakowskiej ofercie kulturalnej. Chcemy z tą ofertą dotrzeć do jak najszerszego grona mieszkańców i gości odwiedzających nasze miasto, dlatego zachęcam do udziału w tegorocznej Nocy Tańca – zapraszała Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Trzy sceny plenerowe i wiele punktów miasta
W ramach tegorocznej Nocy Tańca − poza scenami plenerowymi na placu Szczepańskim, przy Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz przy Nowohuckim Centrum Kultury − projekty taneczne były prezentowane również w Forcie Borek i w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. Organizatorzy wydarzenia zaprosili także do Teatru KTO, Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Studia Krakowskiego Centrum Choreograficznego w Nowohuckim Centrum Kultury oraz sali teatralnej przy Parafii św. Jadwigi.
A co było w programie? Pokazy tańca z różnych stron świata − tańce narodowe, tradycyjne, dworskie, klasyczne, współczesne, indyjskie, irlandzkie, bałkańskie, a także wykłady, warsztaty i otwarte potańcówki. Noc Tańca to okazja do poznania bogactwa sztuki tanecznej w jej najróżniejszych odsłonach. Nie zabraknie też baletu, tanecznych spektakli i performance’ów, otwartych warsztatów, plenerowych wprawek swingowych i bolywoodzkiej zabawy, a także specjalnych propozycji dla mam z maluszkami.
Finałowe wydarzenia
Na zakończenie wydarzenia Dworek Białoprądnicki przygotował energetyczny koncert zespołu Dikanda, pełen folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu. Znakomity kontakt artystów z publicznością, żywiołowe dźwięki i kroki poznane na wcześniejszych warsztatach, sprawiły, że koncert stał się niezapomnianą finałową potańcówką pod gwiazdami!
Z kolei zwieńczeniem wydarzeń na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury był pokaz ognia. Zaprezentowała go grupa dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy – uczestnicy zajęć z kuglarstwa i fireshow oraz podopieczni Placówki Wsparcia Dziennego działającej pod patronatem Fundacji Ukryte Skrzydła.
Finał przygotowany przez Krakowskie Forum Kultury to była potańcówka z Sekcją Kultury, Muzyki i Tańców Swingowych „KMITA SWING”. Niektórym potańcówki kojarzą się z czasami PRL-u, innym z młodością, a tym, którzy mieli okazję wziąć udział w potańcówkach organizowanych przez Krakowskie Forum Kultury taka forma kojarzy się przede wszystkim z doskonałą zabawą w plenerze!
Noc Tańca to część cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze − zaproszenie do korzystania z atrakcyjnej oferty skierowanej do mieszkańców Krakowa i odwiedzających miasto turystów. To jednocześnie promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.
Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza Nocą Tańca (3 czerwca) i zrealizowanymi już tegorocznymi edycjami Nocy Kin Studyjnych oraz Nocy Muzeów, krakowianie i goście mogą wziąć udział także w Nocy Teatrów (17 czerwca), Nocy Jazzu (15 lipca), Nocy „Cracovia Sacra” (14 i 15 sierpnia) oraz Nocy Poezji (8 października).
Organizatorem cyklu jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, który przygotowuje poszczególne odsłony we współpracy z instytucjami kultury i partnerami. Program każdej Nocy jest niepowtarzalny, zbudowany wokół tematu przewodniego, bądź prezentujący wydarzenia, premiery i projekty ostatniego sezonu artystycznego.
Patroni medialni cyklu Krakowskie Noce 2023: TVP Kraków, Radio Kraków, „Gazeta Wyborcza” Kraków, Love Kraków, Dwutygodnik KRAKÓW.PL