Finał sezonu Sinfonietty Cracovii
Dziś, 22 czerwca, o godz. 19.30, w sali Filharmonii Krakowskiej zabrzmią ostatnie przed wakacyjną przerwą dźwięki cyklu koncertów „Gwiazdy z Sinfoniettą”. W koncercie podsumowującym sezon Sinfonietta Cracovia przywołuje najważniejsze punkty swojej działalności, prezentując urozmaicony program czerpiący z różnych muzycznych źródeł: od klasyki po muzykę nową.

W ramach cyklu „Gwiazdy z Sinfoniettą” każdego miesiąca u boku krakowskiej orkiestry występują artyści o międzynarodowej sławie i wschodzące gwiazdy europejskiej sceny muzyki klasycznej. Tym razem do wspólnego muzykowania Sinfonietta zaprosiła Bena Goldscheidera – który przed rokiem zachwycił krakowską publiczność krystalicznie czystym, a zarazem donośnym brzmieniem waltorni.
Ben Goldscheider to z urodzenia londyńczyk, a z wykształcenia absolwent Barenboim-Said Akademie. Centrum sztuki Barbican nadało mu tytuł ECHO Rising Star w sezonie 2021/2022. Brytyjski waltornista występował z recitalami w najważniejszych salach koncertowych w całej Europie, w tym między innymi w Concertgebouw, Koln Philharmonie i Wigmore Hall. Od swojego ostatniego spotkania z Sinfoniettą w roku 2022 waltornista rozwinął współpracę z BBC – ma na koncie zarówno występy z BBC Symphony Orchestra pod batutą Sakariego Oramo, jak i udział w legendarnych koncertach promenadowych BBC Proms. Koncertował ponadto również jako solista z salzburskim Mozarteum, Prague Philharmonia i Sinfonie Orchester Berlin.
Podczas koncertu Sinfoniettę Cracovię poprowadzi jej pierwsza dyrygentka i dyrektorka artystyczna, Katarzyna Tomala-Jedynak, która przygotowała na finał sezonu zróżnicowany i efektowny repertuar. W programie koncertu między innymi wirtuozerski „Koncert na róg Es-Dur” Richarda Straussa. Nie zabraknie ponadto kompozycji zupełnie współczesnych, motywów filmowych (muzyka Nino Roty) oraz klasyki. Koncert otworzy utwór polskiej kompozytorki Martyny Koseckiej (rocznik 1989), kompozycja według twórczyni „inspirowana kulturą orientu, gdzie wszystkie kolory kultury wschodu lśnią i tworzą złożoną sieć konotacji. Podstawą materiału kompozytorskiego kompozycji jest wybór perskich skal modalnych, wplecionych na nowo w język muzyki współczesnej”.
Zwieńczeniem programu będzie jedna z najwspanialszych symfonii w dorobku Ludwiga van Beethovena – „Symfonia nr 7”, określona przez Wagnera „apoteozą tańca".