Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dziedzictwo Meksyku na fotografiach w parku Jordana

Do końca września w parku Jordana można oglądać wystawę pokazującą meksykańskie miasta, uznane przez UNESCO za światowe dziedzictwo. Wystawa została przygotowana z okazji 95. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Meksykiem.

Fot. materiały prasowe

Kulturalne znaczenie Meksyku potwierdza fakt, że to czwarty kraj na świecie z największą liczbą miast wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa − obecnie na tej liście znajduje się 13 meksykańskich miast. Prezentujące je fotografie można zobaczyć w parku Jordana na specjalnej wystawie, która jest częścią obchodów 95. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Meksykiem.

Jak podkreślają organizatorzy, celem tego przedsięwzięcia jest zaprezentowanie polskiej publiczności bogactwa kulturowego meksykańskich miast poprzez ukazanie ich najbardziej reprezentatywnych miejsc oraz podkreślenie znaczenia miast Meksyku w światowym dziedzictwie.

Wystawa składa się ze stu plansz. Prezentowane są na nich zdjęcia ukazują architektoniczne i artystyczne walory takich meksykańskich miast jak: Campeche, Ciudad de Mexico, Durango, Guanajuato, Morelia, Oaxaca, Puebla, Queretaro, San Juan del Rio, San Luis Potosi, San Miguel de Allende, Tlacotalpan, Xochimilco oraz Zacatecas.

Bogactwo kulturowe meksykańskich miast każdego dnia nabiera nowej energii dzięki przyjaznym i radosnym mieszkańcom kraju, ich tradycjom i zwyczajom, a także kulinarnym przysmakom i festiwalom kulturalnym. Fotografie, które można zobaczyć w parku Jordana, ukazują różnorodność tamtejszej architektury, magię ulic, splendor kościołów i placów, gościnność Meksykanów oraz dziedzictwo miejsc, których kulturowa wartość jest niezwykle cenna.

Warto dodać, że meksykańskie miasta wpisane na listę światowego dziedzictwa stanowią fragment Camino Real Tierra Adentro – trasy z 60 wyjątkowymi miejscami rozmieszczonymi wzdłuż 1600 km dróg. To pierwszy kulturowy szlak lądowy wytyczony przez Hiszpanów zamieszkujących Amerykę. Niezwykła atmosfera miast z listy UNESCO nie przestała na przestrzeni wieków zaskakiwać zarówno rodaków, jak i obcokrajowców.

Uroczyste otwarcie wystawy, w którym wzięli udział zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider oraz Ambasador Meksyku Juan Sandoval Mendiolea odbyło się 26 czerwca o godz. 12.00 przy wejściu do parku Jordana od strony al. 3 Maja (obok przystanku tramwajowego „Park Jordana”).

Wystawa rzeźb Juana Soriano w Instytucie Cervantesa

Wystawa przybliżająca meksykańskie miasta to niejedyna propozycja z zakresu kultury Meksyku, z której można skorzystać teraz w Krakowie. W Instytucie Cervanetsa prezentowana jest ekspozycja rzeźb Juana Soriano „Księżyc i bestiarium”.

Wystawa została przygotowana przez instytut wraz z Ambasadą Meksyku w Polsce, Fundacją Marka Kellera „Ogród Rzeźb Juana Soriano” oraz Konsulatem Honorowym Meksyku w Krakowie. To pierwsza w naszym mieście prezentacja prac znakomitego twórcy, uznawanego za jednego z najwybitniejszych latynoamerykańskich artystów XX wieku.

Juan Soriano (1920-2006), przyjaciel Fridy Kahlo, Octavio Paza i Eleny Poniatowskiej, był genialnym samoukiem, którego twórczość wyrastała tak z meksykańskiej sztuki ludowej, jak i lokalnej i europejskiej awangardy na czele z surrealizmem. W czasie trwającej siedemdziesiąt lat kariery artystycznej zajmował się nie tylko malarstwem i rzeźbą, ale także ceramiką, projektowaniem kostiumów i twórczością literacką. Jego przesycone poezją i surrealizmem obrazy i rzeźby były pokazywane na całym świecie, w tym w nowojorskiej MOMA i madryckim Museo de Reina Sofía. Wielkoformatowe rzeźby Juana Soriano zdobią dziś place i ulice wielu miast w Meksyku i poza jego granicami.

Na krakowskiej wystawie w Instytucie Cervantesa można zobaczyć 19 rzeźb dużego i średniego formatu wraz z towarzyszącymi im rysunkami i fotografiami artysty. Ekspozycję można oglądać do 15 września. Dodatkowe informacja stronie instytutu.

Dziedzictwo Meksyku na fotografiach w parku Jordana

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-06-22
Data aktualizacji: 2023-07-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź