Sport i Zdrowie rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Sukcesy Polaków podczas igrzysk europejskich

Na igrzyskach europejskich Polacy znajdują się w czołówce najlepszych, medalowych reprezentacji. Sukcesy medalowe naszych reprezentantów to dobry zwiastun przed przyszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi w Paryżu.

Igrzyska rozgrywały się w jedenastu miastach, natomiast najwięcej wydarzeń gościł Kraków. To tutaj odbywały się turnieje w takich dyscyplinach, jak m.in. padel, teqball, slalom kajakowy, sprint kajakowy czy koszykówka 3x3.

Nasi zawodnicy zdobyli 50 medali: 13 złotych, 19 srebrnych i 18 brązowych medali. W klasyfikacji medalowej zajęli szóstą pozycję. Pierwsze miejsce zajęli Włosi – 100 medali.

Pierwsze złote medale kajakarze: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto – najlepszych w wyścigu na 500 metrów. Najwyższy laur wywalczyła również Klaudia Breś, która wygrała rywalizację w konkurencji – pistolet pneumatyczny 10 m. Emocje kibicom przyniosło też zwycięstwo Natalii Kałuckiej we wspinaczce ściankowej na czas. Kolejne złote medale zdobyły: kajakarska dwójka w sprincie na 500 m – Karolina Naja i Anna Puławska oraz Dorota Borowska – kajakarski sprint na 200 m. Oprócz wyżej wymienionych wywalczyli je także: Ewa Swoboda w lekkoatletyce (bieg na 100 m), Wojciech Nowicki w lekkoatletyce (rzut młotem), Pia Skrzyszowska w lekkoatletyce (bieg na 100 m przez płotki), Julia Walczyk-Klimaszyk w szermierce (floret indywidualnie), Michał Siess we florecie oraz Marta Kierczyńska w muaythai. Złoto w skokach narciarskich zdobył Dawid Kubacki.

Srebrne medale w sprincie kajakowym w rywalizacji mikstów C-2 zdobyli Aleksander Kitewski i Sylwia Szczerbińska. Srebro wywalczyły również: Aleksandra Mirosław we wspinaczce sportowej na czas, Marika Popowicz-Drapała, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda w lekkoatletyce (sztafeta 4x100 m), Albert Komański w lekkoatletyce (bieg na 200 m), Maks Szwed, Anna Kiełbasińska, Igor Bogaczyński i Natalia Kaczmarek w lekkoatletyce (sztafeta mieszana 4x400 m), Krzysztof Kaczkowski w szermierce (szabla indywidualnie). Srebrny medal w strzelectwie wywalczyła Natalia Kochańska, a Martyna Swatowska-Wenglarczyk w szpadzie kobiet. Na drugim miejscu podium stanęły również reprezentantki Polski w rugby 7-osobowym. Adrian Duszak zdobył srebrny medal w teqballu. Srebro wywalczyła także polska drużyna kajakarzy w konkurencji K1 (Michał Pasiut, Mateusz Polaczyk, Dariusz Popiela i Klaudia Zwolińska).

Dorobek Polaków uzupełniają także brązowe medale, które wywalczyli: Norman Zezula i Aleksander Kitewski w kajakarskich dwójkach na 500 metrów. Kolejne krążki z tego kruszcu zdobyli: Miłosz Sabiecki w kumite w kategorii 67 kg, Marcin Dzieński we wspinaczce sportowej na czas, Michał Bąbos w karate, kumite w kategorii 84 kg, Aneta Stankiewicz, Julia Piotrowska i Natalia Kochańska w strzelectwie (karabin pneumatyczny z 10 metrów drużynowo), Adrian Bogucki, Szymon Rduch, Mateusz Szlachetka i Przemysław Zamojski w koszykówce 3x3 oraz Norbert Kobielski w lekkoatletyce (skok wzwyż). Brąz zdobyli także Norbert Kobielski w skoku wzwyż, Jakub Rajewski i Dominika Filec w muaythai, Alicja Bartnicka i Marek Pokwap w teqball oraz Mateusz Bereźnicki i Elżbieta Wójcik w boksie. Z brązem zdobytym w kickboxingu wrócą też do domu Oskar Sobański, Jakub Pokusa, Kinga Szlachcic i Karolina Juja oraz Alicja Bartnicka i Ewa Kamińska w teqball.

Pełna klasyfikacja medalowa na stronie Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska

Reprezentacja Polski na Igrzyska Europejskie liczyła 370 zawodników i zawodniczek (182 kobiety i 188 mężczyzn). Rywalizowali w 29 dyscyplinach. Największą kadrę wystawił Polski Związek Lekkiej Atletyki – 46 sportowców (23 kobiety i 23 mężczyzn). 29 zawodniczek i zawodników wysłał Polski Związek Kajakowy.