Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Adam Makowicz wystąpi w Centrum Kultury Żydowskiej

Zbliża się Żydowski Nowy Rok Rosz Haszana 5784. Z tej okazji ze specjalnym koncertem noworocznym wystąpi legendarny pianista jazzowy Adam Makowicz. Wydarzenie odbędzie się 17 września, o godz. 19.00, w Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu.

Fot. Rehman / Centrum Kultury Żydowskiej

Adam Makowicz urodził się w 1940 r. w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej wówczas na Śląsku Cieszyńskim. W 1946 r. wrócił do Polski. Pierwszą nauczycielką gry na fortepianie była jego matka – pianistka i śpiewaczka. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Braci Szafranków w Rybniku.

W 1962 r. wraz z Januszem Muniakiem założył grupę „Jazz Darings”. Współpracował wówczas także z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Urszulą Dudziak i Wojciechem Młynarskim. W 1977 r. na zaproszenie producenta Johna Hammonda pojechał na 10-tygodniowe tournee do USA. W tym czasie nagrał solową płytę dla wytwórni CBS Columbia pt. „Adam”. W 1978 r. wyjechał ponownie do USA na półroczny kontrakt. W 1981 r. wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych wziął udział w programie pt. „Żeby Polska była Polską”. Zamknęło mu to na kilka długich lat możliwość powrotu do kraju. Odwiedził Polskę dopiero po 1989 r.

Adam Makowicz występował m.in z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Teddym Wilsonem, Alem Fosterem czy Charliem Hadenem. Był wielokrotnym solistą światowych orkiestr i zespołów kameralnych jak np. National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Chester String Quartet, Amici String Quartet, a także niemal wszystkich znaczących zespołów polskich, w tym Filharmonii Narodowej w Warszawie, NOSPRu w Katowicach, Sinfonii Varsovia, Orkiestry Kameralnej Amadeus, Polskiej Filharmonii Kameralnej, Kwartetu Wilanów i wielu innych.

W 2009 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2021 r. otrzymał Złotego Fryderyka, a rok później – tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie.

Bilety na wrześniowy koncert do kupienia w CKŻ oraz na stronie kicket.com.


Pozostałe wydarzenia wrześniowego programu Centrum Kultury Żydowskiej:

  • poniedziałek, 18 września, godz. 18.00
    Wykłady na 30-lecie CKŻ:
    • „Dialog polsko-żydowski na polu edukacji – sukces czy klęska” – wykład Alexa Danziga (Izrael)
  • środa, 27 września, godz. 18.00
    Wykłady na 30-lecie CKŻ:
    • „Polacy, Żydzi, wojna i wyzwania moralne” – wykład red. Konstantego Geberta (Dawida Warszawskiego)
  • czwartek, 28 września, godz. 18.00
    Górale, Kaszubi, Niemcy, Żydzi i Polacy z Wileńszczyny w powojennym Gdańsku – spotkanie autorskie z red. Jerzym Surdykowskim oraz promocja jego książki pt. „Śturc”, wydanej przez Wydawnictwo Nieoczywiste. Spotkanie moderuje red. Adam Szostkiewicz.

Więcej informacji na stronie internetowej judaica.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-08-29
Data aktualizacji: 2023-09-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź