Muzyka w Starych Balicach – X Festiwal Muzyki Otwartej
XV-wieczny Pałac Radziwiłłów w Balicach gościł w swej historii znakomite osobistości: koronowane głowy, uczonych, przedstawicieli elity kulturalnej różnych epok. W XXI w. był miejscem spotkań prezydentów i przedstawicieli świata wielkiej polityki. Obecnie, dzięki Muzyce w Starych Balicach, czyli Festiwalowi Muzyki Otwartej, jest miejscem corocznych spotkań ze sztuką.

Tegoroczna edycja wydarzenia rozpoczęła się w sobotę, 2 września i potrwa do niedzieli, 1 października. Koncerty odbywać się będą w pałacu Radziwiłłów w Balicach, kinie „Kijów” w Krakowie i klasterze kulturalnym „Kraków” w Kijowie.
Muzyka w Starych Balicach, czyli Festiwal Muzyki Otwartej
To jeden z najdynamiczniej rozwijających się festiwali muzyki poważnej w Polsce, który organizuje już po raz 20. Stowarzyszenie „Małopolska Manufaktura Sztuki”. Wydarzenie ma już swoją wierną publiczność.
– Grono naszych odbiorców stale się poszerza. Obecność, zaufanie i uśmiech, którym obdarzają nas słuchacze, to dla nas dodatkowa motywacja do wytężonej pracy – mówi dyrektorka i kuratorka Festiwalu dr hab. Barbara Łypik-Sobaniec. – Jest to impreza dla ludzi i o ludziach. Nasza propozycja programowa znajduje uznanie melomanów i amatorów, osób młodszych i starszych. Tworzymy platformę bezpośredniego kontaktu pomiędzy artystą a odbiorcą. Najważniejsza dla nas jest jakość i inkluzywność. Muzyka w Starych Balicach jest dowodem na to, że pielęgnowanie tradycji może iść w parze z otwartością na nowoczesność – zaznacza.
– Muzyka w Starych Balicach to przede wszystkim przestrzeń do wymiany myśli i możliwość spotkań z kulturą. Staramy się budować mosty pomiędzy pokoleniami, rozmaitymi gustami i światopoglądami. Dzielimy się swoją pasją i wiedzą, aby mieć realny wpływ na kształtowanie wrażliwości społecznej. Nasz festiwal przypomina raczej dziko zarośniętą łąkę niż ogród francuski i jesteśmy z tego dumni. Jak mówił Tadeusz Kantor: „nie można zawsze być na fali, trzeba być falą” – dodaje dr Mateusz Zubik, dyrektor i kurator Muzyki w Starych Balicach.
35 godzin gry dla Kijowa
Głównym punktem tegorocznego programu będzie performans „Vexations" Erica Satiego, bodaj największego ekscentryka doby fin de siècle. Utwór zagra 30 pianistów, zostanie powtórzony ponad 800 razy, a całość zajmie 35 godzin. Wykorzystana przy tym rozszerzona rzeczywistość sprawi, że widzowie przeniosą się do Kijowa.
– To refleksja nad wojną w Ukrainie i wyraz solidarności z walczącym o wolność Narodem – tłumaczy Zubik.
Muzyka w Starych Balicach to jedno z niewielu wydarzeń, podczas których najwyższy poziom koncertów i innych wydarzeń artystycznych idzie w parze z darmowym wstępem. Może poszczycić się w swojej historii 35 koncertami, ponad setką wykonawców, których wysłuchało kilkanaście tysięcy osób. Festiwal trwa nieprzerwanie od 2014 r. Odbywa się we wszystkie weekendy września. Jego ciągłość nie została zakłócona nawet w trudnych czasach pandemii.
Program wydarzenia dostępny w wersji [PDF].