Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bartosz Szydłowski ponownie powołany na dyrektora Łaźni Nowej

22 września Bartosz Szydłowski, odebrał z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego powołanie na dyrektora Teatru Łaźnia Nowa. Rozpoczynająca się kadencja potrwa do 2028 r.

Fot. Piotr Wojnarowski / KP

Podczas najbliższych pięciu lat, stworzona blisko 20 lat temu przez Bartosza Szydłowskiego scena, będzie konsekwentnie rozwijać i poszerzać szeroko pojętą ofertę kulturalną, w tym m.in. projekty społeczno-artystyczne osadzone w historii Nowej Huty, a także spektakle oparte na ważnych i aktualnych tematach społecznych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, swoje miejsce na łaźniowej scenie znajdą zarówno najbardziej rozpoznawalne nazwiska w polskim teatrze, jak i młodzi, utalentowani twórcy. Wypracowany przez lata potencjał i „know-how” Łaźni pozwolą zarówno na rozwijanie istniejącej już oferty teatralnej i okołoteatralnej, jak i inicjowanie zupełnie nowych projektów wykraczających poza ramy tradycyjnie rozumianej instytucji kultury.

Bartosz Szydłowski jest reżyserem teatralnym, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (w 2022 r. obronił doktorat); twórcą ponad trzydziestu przedstawień. W 1995 r. wspólnie z Małgorzatą Szydłowską założył Teatr Łaźnia – niezależną scenę teatralną na krakowskim Kazimierzu. W 2004 r. stworzona przez nich scena przeniosła się do Nowej Huty i rozpoczęła działalność pod nazwą Teatr Łaźnia Nowa – już jako miejska instytucja kultury.

Jest współtwórcą Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii, pomysłodawcą i autorem wielu cyklicznych projektów oraz imprez w Krakowie i Nowej Hucie, w tym m.in. Festiwalu Genius Loci i Festiwalu Mrożkowskiego.

W 2008 r. stworzył autorską formułę Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, który pod jego przewodnictwem stał się najważniejszym festiwalem teatralnym w Polsce. Opracowany przez niego program, co roku gromadzi wielotysięczną publiczność, pracując na kulturalną markę Krakowa i Polski.

Realizowane przez niego projekty pełnią szeroką funkcję społeczną, uruchamiając szereg działań zmierzających do społecznej rewitalizacji i transformacji Nowej Huty z jednoczesnym poszanowaniem jej historii i wykorzystaniem w niej potencjału. Jednym ze znaków rozpoznawczych twórczości Bartosza Szydłowskiego jest własny styl pracy z aktorami profesjonalnymi i amatorami. W ostatnich latach wyreżyserował m.in. „Konformistę 2029” (2018), „Wałęsę w Kolonos” (2018), „Hamleta” (2019), „Śnieg” (2021) oraz „Strach i Nędzę 2022” (2022).

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-26
Data aktualizacji: 2023-10-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź