Nowohucki Uniwersytet Dzieci zaprasza na wykłady!
Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza najmłodszych do wzięcia udziału w spotkaniach w ramach Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci! „Studenci” poznają zagadki świata przyrody podane w atrakcyjnej formie, dostosowanej do dziecięcej percepcji, nauczą się konstruowania i programowania samodzielnie zbudowanych robotów.
Nowohucki Uniwersytet Dzieci jest wyprawą do świata nauki z wykładowcami najlepszych krakowskich uczelni wyższych w roli przewodników. Zajęcia prowadzone są metodami opartymi na doświadczeniach, stymulującymi samodzielne wyciąganie wniosków z zaobserwowanych reakcji, przy jednoczesnym założeniu, że najlepszą metodą nauki jest zabawa. Nowohucki Uniwersytet Dzieci działa w strukturach Nowohuckiego Centrum Kultury i posiada pięć Wydziałów: Detektywistyczny, Programowania, Przyrodniczy oraz Robotyki.
Wydział Detektywistyczny
Każdy z nas ma w sobie żyłkę detektywa! W trakcie zajęć uczestnicy będą analizować ślady kryminalistyczne, aby samodzielnie rozwiązać zagadkę detektywistyczną. Warsztaty uczą analitycznego myślenia i samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na zadawane pytania,doskonalą cierpliwość oraz koncentrację na wykonywanym zadaniu, a także poszerzają wiedzę o świecie.
Zajęcia dla dzieci w wieku powyżej 7 lat.
Wydział Kodowania z Robotami
Uczestnicy zajęć będą pracować z interaktywnym robotem Photon. Razem będą pokonywali różne wyzwania i wspólnie się rozwijali, bo Photon jest robotem edukacyjnym, który uczy się reagować na otaczający świat wraz z dzieckiem, które jest jego przewodnikiem.
Efektem wspólnej wymiany doświadczeń będzie nie tylko dobra zabawa, ale i rozwój wyobraźni, umiejętności logicznego i analitycznego myślenia oraz nauka podstaw programowania.
Photon został stworzony w Polsce, a jego twórcami są absolwenci Politechniki Białostockiej. Robot powstał we współpracy z zespołem psychologów Uniwersytetu SWPS.
Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat.
Wydział Ochrony Środowiska
Edukacja ekologiczna podana w przyjaznej formie, w której znajdzie się miejsce na nieoczywiste eksperymenty i inspirujące rozmowy. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się dlaczego dbanie o środowisko i jego zrównoważony rozwój jest ważne, jak przeciwdziałać zanieczyszczeniom i co możemy uzyskać dzięki recyklingowi.
Zajęcia dla dzieci w wieku 5-8 lat.
Wydział Przyrodniczy
Otaczający nas świat jest niezwykle fascynujący, a w codziennym życiu na każdym kroku mamy do czynienia z biologią, chemią, fizyką i innymi dziedzinami nauki, które tylko z pozoru brzmią bardzo skomplikowanie. Podczas warsztatów robimy eksperymenty, uczymy się zrozumieć zjawiska zachodzące wokół nas i świetnie się bawimy!
Zajęcia dla dzieci w wieku 4-8 lat.
Wydział Robotyki
Studenci Wydziału Robotyki samodzielnie projektują i konstruują roboty, a także tworzą gry komputerowe, co pozwala na rozwijanie umiejętności logicznego i analitycznego myślenia, a także ćwiczy pamięć, rozwija kreatywność i zmusza do poszukiwań niestandardowych rozwiązań.
Zajęcia dla dzieci w wieku 5-8 lat.
Wydział Encek2
Warsztaty, w trakcie których uczestnicy będą odkrywać tajemnice liczb, wzorów i geometrycznych kształtów, rozwijając umiejętności logicznego myślenia i nieszablonowego podejścia do rozwiązywania napotkanych problemów. Zajęcia dedykowane uczniom klas I-III, które w niestandardowy sposób umocnią podstawy matematyki.
Każde spotkanie urozmaicają specjalnie przygotowane materiały dydaktyczne poświęcone konkretnemu zagadnieniu – prezentacje, relacje wideo i tradycyjne zadania do pracy na papierze. W trakcie zajęć pojawią się także gry, które nie tylko mają charakter dydaktyczny, ale również stanowią emocjonujący przerywnik angażujący fizycznie i ruchowo.
Warsztaty dedykowane dzieciom klas I-III szkoły podstawowej.
Szczegółowe informacje i zapisy na stronie nck.krakow.pl.
Harmonogram na październik:
- Wydział Przyrodniczy „Ogniste Halloween”
sobota, 28 października, godz. 11.15 i 12.40, sala 006
Ogień, dym, samozapłony - to tylko niektóre z niezwykłych doświadczeń, w których wykorzystamy dynie i które będą zapowiedzią eksperymentów przeprowadzanych w tym roku akademickim.To będą zajęcia spektakularne i z hukiem, odkrywające fascynujący świat nauki i zabawy z dyniowymi eksperymentami.
Zajęcia dla dzieci w wieku 4-8 lat.
jednorazowa wejściówka: 40 zł
Harmonogram na listopad:
- Wydział Detektywistyczny „Tajemnica kościotrupa”
sobota, 18 listopada, godz. 11.15, sala 006
Kościotrup ma mnóstwo sekretów ukrytych w zagadkowych skrytkach. Aby odkryć jego tajemnicę, przyrządzimy magiczne mikstury, poszukamy zjaw ukrytych w starym domu i wyruszymy na spotkanie z duchem!
Zajęcia dla dzieci w wieku powyżej 7 lat.
jednorazowa wejściówka: 50 zł
- Wydział Kodowania z Robotami „Cztery pory roku – poznaj zmienne z robotami!”
sobota, 18 listopada, godz. 11.15, sala 008
Wykorzystując roboty Qubo oraz Photon młodzi programiści będą mieli okazję tworzyć, eksperymentować i zobaczyć jak ich roboty reagują na różne zmienne. A to wszystko na przykładzie czterech pór roku!
Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat.
jednorazowa wejściówka: 45 zł
- Wydział Encek2 „Figury wokół nas – bryły”
sobota, 25 listopada, godz. 11.15, sala 008
W programie zajęć: nazwy, przykłady, budowa brył, obrazy widoków z góry, budowanie brył z zapałek i plasteliny oraz gra memory bryłowe.
Warsztaty dedykowane dzieciom klas I-III szkoły podstawowej
jednorazowa wejściówka: 40 zł
- Wydział Ochrony Środowiska „Woda - cenne źródło życia”
sobota, 25 listopada, godz. 11.15, sala 006
Zanurz się w fascynujący świat wody! Podczas warsztatów dowiesz jak chronić zasoby wodne, jakie są rodzaje wód, jak działa cykl wodny i jak możemy oszczędzać wodę w naszym codziennym życiu. Przygotuj się na eksperymenty z wodą, naukę rozpoznawania chmur oraz samodzielną produkcję kolorowego deszczu.
Zajęcia dla dzieci w wieku 5-8 lat.
jednorazowa wejściówka: 40 zł